Główny Instytut Górnictwa wspomaga wdrażanie ekoinnowacji, które przyczyniają się do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw.
Ścieżki wdrażania ekoinnowacji oraz źródła ich finansowania zostały przedstawione w biuletynie, wydanym w związku z realizowanym przez GIG projektem pn. Obserwatorium Technologii dla Ochrony Środowiska, który kończy się w 2015 roku. Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a partnerami: Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum oraz Główny Instytut Górnictwa.
Współczesny świat stoi obecnie przed poważnymi wyzwaniami środowiskowymi, takimi jak np. zmiany klimatyczne czy wyczerpywanie się zasobów naturalnych. Te problemy w szczególny sposób kumulują się w województwie śląskim, gdzie zlokalizowany jest potencjał górnictwa węglowego oraz duża liczba terenów zdegradowanych działalnością przemysłową. Z drugiej strony województwo śląskie jest jednym z największych obszarów inwestycyjnych w Polsce i posiada ogromny potencjał gospodarczy i naukowo-badawczy. Dzięki temu zapewnia dogodne warunki rozwoju ekoinnowacji, a więc takich innowacji technicznych lub pozatechnicznych, które w procesie wytwórczym przedsiębiorstwa przyczyniają się do ograniczenia lub zapobiegania negatywnego wpływu na środowisko i optymalizacji wykorzystania zasobów naturalnych.
Dla intensyfikacji tych działań w ramach Sieci Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych powołano w Głównym Instytucie Górnictwa Obserwatorium Technologii dla Ochrony Środowiska. Obserwatorium powstało w odpowiedzi na konkretne potrzeby interesariuszy województwa śląskiego w zakresie stworzenia nowoczesnego mechanizmu do monitoringu efektów innowacyjnego rozwoju regionu w poszczególnych obszarach technologicznych. Pozwala ono na gromadzenie i przetwarzanie specjalistycznej wiedzy, a tym samym obserwację aktualnych trendów technologicznych i gospodarczych. Daje to możliwość zidentyfikowania obszarów przewagi konkurencyjnej oraz "branż przyszłości". Nadmieniony powyżej biuletyn dostępny jest na stronie internetowej projektu: http://www.obserwatorium.gig.eu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.