11 grudnia br. odbyło się spotkanie barbórkowe byłych i obecnych pracowników Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, połączone z obchodami 70-lecia jego działalności - poinformował portal górniczy nettg.pl Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.
- Roman Sus - dyrektor gliwickiego OUG w okolicznościowym wystąpieniu przypomniał najważniejsze fakty z historii tego OUG, który utworzono w 1945 r. A jest on także spadkobiercą dorobku OUG w Bytomiu, ponieważ nadzór górniczy w powojennej Polsce był wielokrotnie reorganizowany. Na mocy rozporządzenia MSWiA z 3. 10. 2002 r. połączono dwa okręgowe urzędy górnicze - w Bytomiu (działał od 1946 r.) i Gliwicach - wyjaśnia Jolanta Talarczyk,. rzecznik WUG.
Teraz OUG w Gliwicach sprawuje nadzór i kontrolę nad działalnością 245 zakładów, w tym:
• 13 podziemnych kopalń węgla kamiennego,
• 7 zlikwidowanych zakładów górniczych (związanych m.in. z ruchem turystycznym),
• 220 odkrywkowych zakładów górniczych wydobywających różne kopaliny (np. granit, bazalt, wapienie, piaskowce),
• 6 zakładów wykonujących roboty geologiczne,
• Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz OSRG w Bytomiu i Zabrzu.
Nadzorowane zakłady i jednostki znajdują się na terenie dwóch województw: opolskiego i części śląskiego, czyli na obszarze stanowiącym 8,4 proc. powierzchni Polski. W podziemnych zakładach górniczych, wydobywających węgiel kamienny, zatrudnionych jest 24 tys. osób. W około 230 firmach usługowych, wykonujących roboty w ruchu zakładów górniczych, pracuje ponad 6,5 tys. osób.
Podczas uroczystości najbardziej zasłużonych pracowników OUG w Gliwicach uhonorowano wyróżnieniami. Nie zabrakło również okolicznościowego tortu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.