W Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach 27 października 2015 r. przeprowadzono międzyszkolny etap Wojewódzkiego Konkursu "Bezpieczny skok z BHP do górnictwa".
W konkursie startują uczniowie kształcący się w zawodach: górnik eksploatacji podziemnej i technik górnictwa podziemnego. Piątą już edycję konkursu pod patronatem wojewody śląskiego zorganizował Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach wspólnie z Wyższym Urzędem Górniczym, korzystając z życzliwej współpracy CINiBA.
Do konkursu przystąpiło 19 zwycięzców etapu szkolnego ze szkół ponadgimnazjalnych w Bieruniu, Brzeszczach, Bytomiu, Gliwicach, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Katowicach, Knurowie, Libiążu, Mysłowicach, Ornontowicach, Pawłowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Tychach, Wodzisławiu Śląskim i Zabrzu. Na podstawie przeprowadzonego pod okiem fachowców testu Komisja konkursowa wyłoniła sześciu finalistów.
Najszybciej test rozwiązał, zdobywając największą liczbę punktów Sebastian Bendkowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach.
Drugi był Dominik Zawada z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach.
Na trzecim miejscu uplasował się Mateusz Przeliorz z Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim.
Do finału zakwalifikowali się ponadto:
• Sławomir Ryszka z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach,
• Piotr Zawadzki z Zespołu Szkół nr im. J. Iwaszkiewicza w Katowicach
• Grzegorz Smętek z Zespołu Szkół w Lubiążu.
- Po zakończeniu testu uczniowie, ich opiekunowie szkolni oraz przedstawiciele WUG, Kuratorium Oświaty w Katowicach i spółek węglowych wysłuchali informacji koordynatora programu edukacyjnego OIP "Kultura bezpieczeństwa" o jego realizacji w całym kraju i na terenie województwa śląskiego oraz pogadanki na temat roli górnictwa w historii kształtowania się kultury pracy w Polsce. Niektórzy nauczyciele złożyli w rezultacie deklaracje przystąpienia do nowej edycji programu "Kultura bezpieczeństwa". Zainteresowanym nauczycielom i uczniom rozdano nieodpłatnie poradnik dla uczniów "W pierwszej pracy. Podstawy wiedzy o ochronie pracy" wydany przez ZUS oraz zbiór komiksów "Nie jesteś na sprzedaż" dotyczący zagrożenia młodych pracowników, wkraczających na rynek pracy współczesną formą niewolnictwa, czyli handlem ludźmi - wydany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP w partnerstwie z Radą Europy, a dofinansowany z Funduszy Norweskich - poinformował portal górniczy nettg.pl Roman Adler z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.
Finał konkursu odbędzie się 20 listopada na terenie kopalni Wujek Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.