Główny Instytut Górnictwa realizuje szereg prac dla partnerów przemysłowych, które cechuje innowacyjne podejście do konkretnego problemu. Taki charakter miały badania dynamiczne łańcuchów, prowadzone przez Laboratorium Badań Lin i Urządzeń Szybowych Głównego Instytutu Górnictwa wspólnie z firmą THIELE GmbH & Co.KG.
W tym celu zaprojektowano stanowisko badawcze, które umożliwia przeprowadzenie prób udarowego zrywania łańcuchów o większych średnicach. Próby przeprowadzono na łańcuchach o średnicy ogniwa 34 mm; były to pierwsze badania tego typu na świecie. Uzyskane wyniki badań pozwoliły na ocenę pracy różnych łańcuchów w warunkach obciążeń.
Dotychczasowe próby wskazywały, że łańcuchy z powłokami ochronnymi obniżają parametry wytrzymałościowe łańcuchów. Mierzone siły zrywania w znacznym stopniu zależą od wielkości tarcia w przegubach łańcucha. Tarcie obniża się w wyniku zastosowania środka ochrony powierzchni przed korozją, a siły zrywania są mniejsze w porównaniu do łańcuchami z powierzchnią czarną. Identyczne obserwacje poczyniono w przypadku łańcuchów wycofanych z eksploatacji, które dla celów badawczych bez uprzedniego oczyszczenia poddano natychmiastowym próbom zrywania. Wtedy też potwierdziła się ich mniejsza wytrzymałość. Wyniki badań pozwoliły na wprowadzenie zmian do nowego wydania normy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (DIN), w której o 10 proc. obniżono wartości minimalne sił zrywania dla łańcuchów pokrytych powłokami ochronnymi.
Podczas opisywanych udarowych prób zrywania sytuacja była odwrotna. Łańcuchy z powłokami ochronnymi wytrzymywały większe obciążenia od łańcuchów niezabezpieczonych powłokami antykorozyjnymi. Eksperci uważają, że przyczyną tego są właściwości smarne środków ochrony powierzchni, pozwalające na wzajemny poślizg ogniw w przegubach łańcucha, które zwiększają jego wytrzymałość.
Takie nowatorskie badania pozwalają nie tylko na określenie sił zrywających, ale docelowo także na wzrost jakości i długości użytkowanych łańcuchów górniczych, co ma duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa pracy w zakładach górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.