We wtorek (14 października) w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie Grupa Azoty i AGH, w obecności ministra Skarbu Państwa Andrzeja Czerwińskiego, podpisały porozumienie dotyczącego o współpracy nad technologią zgazowania węgla.
W ramach porozumienia AGH oraz Grupa Azoty będą współpracować przede wszystkim w obszarze rozwoju czystych technologii węglowych i ich wdrożenia w skali przemysłowej w Polsce. Prowadzone wspólnie projekty będą dotyczyły między innymi badania doboru i przygotowania węgla do zgazowania, wykorzystania go w procesach chemicznych, opracowania technologii wykorzystania żużli i popiołów otrzymanych w procesie zgazowania węgla czy warunków procesowych, energetycznych i emisyjnych zgodnych z wymogami Unii Europejskiej.
Jak deklarują strony rozwój czystych technologii jest niezbędny, aby umożliwić spełnienie unijnych celów w zakresie globalnych zmian klimatu, ale jest również ważnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju innowacji w Unii Europejskiej. Nowe technologie niskoemisyjne mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i tworzenia nowych miejsc pracy, a także wzrostu gospodarczego.
- Rozwój technologii alternatywnego wykorzystania węgla potwierdza, że węgiel to jedno z najważniejszych bogactw naturalnych Polski. Nasze górnictwo, dzięki skutecznej restrukturyzacji oraz projektom inwestycyjnym, jak ten realizowany w Grupie Azoty, ma olbrzymie szanse wejść na trwałą ścieżkę stabilnego rozwoju. Przyczyni się też do unowocześniania polskiej gospodarki i bezpiecznej reindustrializacji kraju - powiedział minister Andrzej Czerwiński.
Z kolei prezes Grupy Azoty, Paweł Jarczewski podkreślił, że spółka od lat intensywnie pracuje nad dywersyfikacją dostaw strategicznych surowców do produkcji.
- Celem kontynuowanych prac nad projektem zgazowania węgla jest zapewnienie Grupie Azoty gazu syntezowego do jego dalszego przetwórstwa. W swoich działaniach badawczo-rozwojowych stawiamy na innowacyjne, niskoemisyjne technologie, które chcemy rozwijać z najlepszymi polskimi naukowcami. Stąd też nasza decyzja o współpracy właśnie z AGH - stwierdził.
Zdaniem rektora AGH prof. Tadeusza Słomki Akademia Górniczo-Hutnicza od początku istnienia jest uczelnią mocno powiązaną z jednostkami gospodarki narodowej.
- Realizując konkretne zadania dla polskiego przemysłu z takimi partnerami jak Grupa Azoty mamy pewność stworzenia silnych zespołów badawczych, pracujących nad konkretnymi wyzwania z jakimi mierzy się Polska. Dodam, że będzie to jeden z największych realizowanych przez AGH, wspólnie z partnerem przemysłowym, projektów - wyjaśniał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No wiesz, to że kiedyś czegoś nie dało się zrobić, nie znaczy, że dzisiaj tego nie można. Tym bardziej przy obecnie pędzącym postępie technicznym. Kiedyś były telefony na korbkę, teraz są smarfony, kto się spodziewał. A że trzeba na początku zainwestować w badania? Przed którą inwestycją nie trzeba? No ale jak się nazywa profesorów AGH pseudonaukowcami to chyba warto się nad sobą głębiej zastanowić, tak myślę
Od ilu to już lat słyszę o zgazowaniu węgla, kolejne miliony pójdą w niwecz na wyimaginowane badania pseudonaukowców, będąc jeszcze pacholęciem słyszałem w szkole że zgazowanie to przyszłość w eksploatacji głębinowej węgla kamiennego ileż to lat minęło...a to wciąż nazywają nowatorskim rozwiązaniem...