Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisze (14 października) z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim umowę dotyczącą współpracy przy pierwszym w Polsce portalu SPIn-UP, służącym wymianie doświadczeń środowiska akademickiego z urzędami. Jednocześnie naukowcy zaprezentują nowatorską aplikację wspierającą opracowanie planu rozmieszczenia karetek, przygotowane na zlecenie Małopolskim Urzędem Wojewódzkim.
SPIn-UP, czyli Studencki Portal Innowacji - Urzędy i Przedsiębiorstwa (SPIn-UP) to narzędzie komunikacji między studentami AGH, pracownikami naukowo-dydaktycznymi oraz urzędami Małopolski, a w przyszłości także przedsiębiorstwami.
Platforma internetowa ma służyć przede wszystkim do udostępniania przez urzędy problematyki i zagadnień, które mogą być przedmiotem prac dyplomowych (magisterskich, inżynierskich, licencjackich) lub badań w ramach działalności kół naukowych AGH. Tematy, które już pojawiły się w bazie, dotyczą m.in. zarządzania kryzysowego, badania obwałowań przeciwpowodziowych, odmulania zbiorników wodnych, modeli ewakuacji ludności, narzędzi informatycznych wspierających bezpieczeństwo imprez masowych czy badania zjawisk osuwiskowych.
Urzędy będą odpowiedzialne za wprowadzenie do systemu problematyki i ogólnych zagadnień. Na tej podstawie promotorzy zdefiniują tematy prac dyplomowych i projektów realizowanych przez koła naukowe. Studenci AGH także uzyskają dostęp do panelu i możliwość zapoznawania się z tematami zaproponowanymi przez urząd.
Na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego naukowcy z Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH) opracowali aplikację, która ma na celu wizualizację rozmieszczenia karetek na terenie Krakowa i całego województwa małopolskiego. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie informatyczne w Polsce.
Narzędzie pozwala określić rejon, w którym istnieje ryzyko interwencji karetki w czasie dłuższym niż ustawowo określony. Dodatkowo głównym celem aplikacji, wykorzystującej w praktyce geoinformatykę, jest symulacja czasów przejazdu na potrzeby planowania rozmieszczenia zespołów ratowniczych, a tym samym zminimalizowanie obszarów, do których karetka nie dojedzie w ustawowym czasie.
Więcej informacji o projekcie SPIn-UP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.