Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 061.70 USD (-0.44%)

Srebro

81.34 USD (-3.06%)

Ropa naftowa

103.14 USD (+1.44%)

Gaz ziemny

3.13 USD (-3.72%)

Miedź

5.76 USD (-1.19%)

Węgiel kamienny

126.65 USD (-1.82%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 061.70 USD (-0.44%)

Srebro

81.34 USD (-3.06%)

Ropa naftowa

103.14 USD (+1.44%)

Gaz ziemny

3.13 USD (-3.72%)

Miedź

5.76 USD (-1.19%)

Węgiel kamienny

126.65 USD (-1.82%)

Górnictwo: kolejny krok w kierunku Lublin Coal Project

fot: ARC

110 tys. australijskich dolarów rocznie może zarobić każdy z tych, którzy przejdą przez kwalifikacyjne sito...

fot: ARC

Akcjonariusze Prairie Mining Limited zaakceptowali warunki inwestycji funduszu private equity CD Capital Natual Resources Fund III LP, specjalizującego się w inwestycjach na rynkach surowcowych - poinformowało biuro prasowe Prairie Mining - spółki, która zamierza zbudować prywatną kopalnię na Lubelszczyźnie.

Fundusz zainwestuje w ten projekt do 83 mln dolarów australijskich. Jak wyjaśniono w komunikacie przesłanym do portalu górniczego nettg.pl spółka otrzymała już pierwszą transzę finansowania wysokości 15 mln AUD.

- Finalizacja transakcji z CD Capital to dla nas istotny element w drodze do realizacji projektu. Fundusz stał się naszym strategicznym, długoterminowym akcjonariuszem i partnerem. Jest to doświadczona firma, która z sukcesami inwestuje w projekty surowcowe na całym świecie" - stwierdził prezes Prairie Ben Stoikovich. Jego zdaniem "znaczące zaangażowanie Funduszu w Lublin Coal Project jest potwierdzeniem potencjału tego projektu i gwarantuje jego dalszy szybki rozwój."

- Inwestycja jest doskonałą okazją by przekształcić Lublin Coal Project w światowej klasy kopalnię. Ten wysokiej jakości projekt umożliwia realizację naszych celów inwestycyjnych poprzez połączenie naszej wiedzy o branży z doświadczeniem z zaangażowaniem kadry zarządzającej Prairie - komentuje Carmel Daniele, założycielka i zarządzającą CD Capital.

CD Capital zostało strategicznym partnerem Prairie przy realizacji i rozwoju Lublin Coal Project.

Inwestycja podzielona jest na trzy etapy:
• Emisja prywatna nieoprocentowanych zamiennych obligacji spółki PDZ Holdings Pty Ltd (spółki zależnej Prairie) dla CD Capital o nominalnej wartości 15 mln AUD. Obligacje będą zamienne na akcje Prairie po cenie 0,335 AUD za akcję.
• Przyznanie nienotowanych na giełdzie praw do akcji Prairie o wartości 13 mln AUD z ceną wykonania 0,60 AUD za akcję.
• Prawo pierwszeństwa do zainwestowania dodatkowych 55 mln AUD, gdy Spółka będzie ponownie pozyskiwać kapitał.

- Otrzymane fundusze sfinansują kolejne etapy prac projektowych pozwalając na zmniejszenie ryzyka projektu przed podjęciem decyzji o budowie kopalni - czytamy w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Śladami rodu Borsigów

Na terenie obecnego Zabrza potęgę przemysłową budowało niegdyś kilka rodów fabrykanckich. Jednym z nich byli Borsigowie, ród niemieckich przemysłowców, który odegrał kluczową rolę w industrializacji Śląska. Założycielem potęgi był August Borsig, twórca fabryk lokomotyw i zakładów przemysłowych (m.in. w Zabrzu/Biskupicach). Rodzina ta znacząco wpłynęła na krajobraz przemysłowy regionu, budując kopalnie i huty, a także inwestując w infrastrukturę społeczną. Pozostawili po sobie niemało pamiątek, w tym kopalnię Ludwik, osiedle patronackie Borsigwerk czy biskupicki zameczek. Historię rodu przypomniały Wrazidloki, zabierając nas w podróż po Biskupicach, a przy okazji po terenie dawnej kopalni.

Deja: Duża redukcja zatrudnienia w PGG to największe wyzwanie w historii

Polska Grupa Górnicza zatrudnia 35 tysięcy osób. W tym roku zakładamy zmniejszenie zatrudnienia o około 14 proc., to jest około 5 tysięcy pracowników. To największe wyzwanie w historii naszej spółki - mówi Łukasz Deja, prezes Polskiej Grupy Górniczej w rozmowie z portalem WNP.

Spór o dyrektywę ETS2: PiS za anulowaniem, rząd za przesunięciem

Rząd powinien zwrócić się do Komisji Europejskiej o wycofanie się z dyrektywy ETS2, która w Polsce uderzy w najbiedniejszych - uważa Ireneusz Zyska (PiS). Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska przyznaje, że rząd chciałby opóźnienia ETS2, ale zarazem oznacza to mniej pieniędzy na transformację energetyczną.

Metan jeszcze groźniejszy

Które z polskich kopalń emitują do atmosfery najwięcej metanu, a które nie radzą sobie najlepiej z jego zagospodarowaniem? Na te pytania będzie coraz trudniej znaleźć odpowiedź. Spółki węglowe nie palą się do ujawniania takich informacji, bo też niewiadomą jest to, jak bardzo unijne regulacje metanowe uderzą w sektor wydobywczy węgla kamiennego. A może być to uderzenie bolesne.