Ograniczanie skutków oddziaływania człowieka na środowisko, wspomagające ochronę zasobów i ich użytkowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, jest prawdziwym wyzwaniem dla współczesnego górnictwa. Ocenia się, że w województwie śląskim i częściowo w Małopolsce zlokalizowanych jest ok. 150 obiektów hałdowych (w większości już nieczynnych, zrekultywowanych).
Na niektórych występują wciąż stany termiczne, tzn. odpady zalegające na tych obiektach uległy zapożarowaniu. W ostatnich latach za priorytetowe zadanie uznawane jest zintensyfikowanie rekultywacji i zagospodarowania składowisk odpadów powęglowych. Takie działanie ma ogromne znaczenie zarówno dla dalszego rozwoju regionu, jak i lokalnych społeczności. Stąd też podejmowane przez Główny Instytut Górnictwa badania i prace usługowe obejmują praktycznie wszystkie elementy mające wpływ na jakość środowiska: od szczegółowych analiz składników środowiska przez ocenę stanu powietrza, gleby, wód, ścieków i osadów po monitoring zdegradowanych terenów poprzemysłowych.
Zakład Terenów Poprzemysłowych i Gospodarki Odpadami GIG posiada bogate doświadczenie w zakresie rewitalizacji terenów zdegradowanych w wyniku działalności górniczej, co pozwala na wspieranie podmiotów gospodarczych i jednostek samorządowych w pracach związanych z przywróceniem ich pełnej funkcjonalności. Podstawą efektywnej rewitalizacji jest tu dobór optymalnej technologii wraz ze wspomaganiem zarządzania gospodarką odpadami, również przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych i modelowania. Dzięki posiadanemu doświadczeniu i warsztatowi badawczemu eksperci GIG potrafią także określić warunki energetycznego wykorzystania paliw alternatywnych w kotłach węglowych. Paliwa alternatywne to obecnie jeden z nowych kierunków zagospodarowania materiałów odpadowych, również powęglowych. Zakład ten ma w swojej strukturze także Laboratorium Przeróbki Kopalin i Odpadów, dzięki czemu kompleksowo świadczy usługi w zakresie ograniczania ilości odpadów powęglowych i elektrownianych, ich badania oraz zagospodarowania przy wykorzystaniu nowoczesnej bazy technicznej, m.in. skaningowego mikroskopu elektronowego, analizatora Morphology G3 czy stanowiska badań półtechnicznych odwadniania zawiesin.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.