Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się książka pt. "Obudowa podporowo-kotwowa w kopalniach węgla kamiennego" autorstwa M. Turka, S. Pruska, W. Masnego.
Obudowa podporowa i kotwowa posiadają zalety potwierdzone wieloletnim stosowaniem w kopalniach węgla kamiennego. W 2012 r. w polskich kopalniach węgla kamiennego wykonano łącznie 86538 m wyrobisk, w których zastosowano kotwy. Dominującym typem obudowy była obudowa podporowo-kotwowa, która znalazła zastosowanie w ponad 74 proc. wyrobisk korytarzowych. Wydana książka przedstawia informacje dotyczące teorii i praktycznego zastosowania obudowy podporowo-kotwowej w warunkach polskich kopalń węgla kamiennego. Publikacja zawiera również przykłady stosowania obudowy kotwowej oraz mieszanej w różnych krajach świata (np. Australii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych). W książce na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych przedstawiono też informacje odnośnie perspektyw stosowania kotew w polskich kopalniach węgla kamiennego.
Autorzy książki są zdania, że użycie dwóch funkcjonujących na odmiennych zasadach typów obudów w jednym wyrobisku ma wiele walorów. W przypadku chodników przyścianowych obudowa podporowo-kotwowa (odrzwiowa przykotwiona) pozwala na bezpieczne wypinanie łuków ociosowych na skrzyżowaniu ściana-chodnik i tym samym na bezpieczne oraz efektywne prowadzenie eksploatacji. W przecinkach ścianowych, a więc wyrobiskach o znacznych szerokościach, łączne stosowanie obudowy podporowej i kotwowej pozwala na zwiększenie podziałki obudowy, sprawne zbrojenie ścian i ich rozruch oraz większy komfort pracy załóg górniczych. Zastosowanie obudowy podporowej z kotwieniem pozwala na poprawę warunków utrzymania chodników za frontem ściany oraz ich powtórne wykorzystanie dla następnej ściany, co przynosi wymierny efekt ekonomiczny.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.