24 maja 1946 r. w Gliwicach powstała Politechnika Śląska. Dziś, po 70 latach, na 15 wydziałach uczelnia kształci 25 tys. studentów, przygotowując kadrę inżynierską przedsiębiorstw działających nie tylko na Śląsku, ale i poza regionem.
Tuż po odzyskaniu niepodległości wojewoda Michał Grażyński i Sejm Śląski optowali za utworzeniem Politechniki Śląskiej. Po kilku latach grupa posłów z regionu na Sejm Ustawodawczy wystąpiła na forum parlamentarnym z wnioskiem o powołanie Politechniki. Dla niej i jej potrzeb w Katowicach zbudowano w 1931 r. gmach przy ul. Zygmunta Krasińskiego. Planów nie udało się ziścić przed 1939, a po wojnie przy ul. Krasińskiego zadomowiła się Politechnika Śląska i jest tam do dziś.
24 maja 1945 r. ukazał się dekret nr 118 prezydenta Krajowej Rady Narodowej o utworzeniu Politechniki Śląskiej w Katowicach. Tworzyły ją wówczas wydziały: elektryczny, hutniczy, inżynieryjno-budowlany i mechaniczny.
Dziś Politechnika Śląska składa się z 15 jednostek podstawowych (wydziałów i kolegiów). 11 z nich zlokalizowanych jest w Gliwicach, 2 w Katowicach, 2 w Zabrzu. Jednostka pozawydziałowa jest w Rybniku. Zajęcia dydaktyczne nadto prowadzone są w Dąbrowie Górniczej i Tychach.
- Siedem dekad w historii uczelni to okres, za którym stoją nie tylko kolejni rektorzy czy dziekani poszczególnych wydziałów, ale również profesorowie, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracyjni, a przede wszystkim rzesze studentów i absolwentów. Bez talentu, twórczej pracy i zaangażowania szerokiego grona osób nie udałoby się stworzyć i z równą konsekwencją rozwijać jednej z największych technicznych szkół wyższych w kraju. Politechnika Śląską to dzisiaj nowoczesna instytucja ciesząca się dużym uznaniem w polskim i międzynarodowym środowisku naukowym - podkreśla rektor prof. Andrzej Karbownik.
Według Webometrycznego Rankingu Uniwersytetów Świata ze stycznia 2015, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w istnieniu w sieci Web, uczelnia zajmuje 4. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 793. pośród wszystkich typów uczelni. W edycji 2014 rankingu szkół wyższych Perspektyw Politechnika Śląska zajęła 6. miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce oraz 23. miejsce spośród wszystkich uczelni akademickich w Polsce.
70-lecie istnienia Alma Mater kadra naukowa, studenci i absolwenci Politechniki świętuje w czwartek (21 maja) w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. Wydarzeniu towarzyszy okolicznościowa wystawa "Politechnika Śląska dla gospodarki".
Podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni o jej historii przypomni także projekcja filmu "Politechnika Śląska. 70 lat tradycji". Będzie oczywiście okolicznościowe wystąpienie Jego Magnificencji, medale i odznaczenia dla wyróżniających się, a prof. Antoni Tajduś, swego czasu rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, przyjmie tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. W okolicznościowym posiedzeniu Senatu Politechniki Śląskiej udział zapowiedziała także premier Ewa Kopacz.
Wieczorem w gliwickiej katedrze pw. ap. Piotra i Pawła w Gliwicach odprawiona zostanie msza święta w intencji pracowników i studentów Politechniki Śląskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.