W czerwcu, zgodnie z zapowiedziami, w pięciu kopalniach zabudowano tak zwane czarne skrzynki górnicze - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego. Autonomiczny Zespół Rejestracyjno Pomiarowy, bo tak brzmi pełna nazwa tego urządzenia, będzie dostarczać wiedzy o stężeniach takich gazów jak: metan, siarkowodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla, tlen oraz mierzyć temperaturę, wilgotność powietrza, prędkość przepływu powietrza.
AZRP ma zapewnić inspektorom możliwość porównywania i oceny rzetelności pomiarów dokonywanych przez czujniki kopalniane. Będą służyły prewencji wypadkowej i usprawnieniu monitoringu zagrożeń, do którego zobowiązani są przedsiębiorcy.
- Na pewno wskazania tych urządzeń ukrócą pokusę i proceder kreowania atmosfery w wyrobiskach pod zadania produkcyjne oraz zakończą pojawiające się spory o fałszowanie odczytów pomiarowych - mówił Mirosław Koziura, prezes WUG, podczas prezentacji dziennikarzom czarnych skrzynek górniczych.
Montaż AZPR przeprowadzono:
• 11 czerwca w kopalni Wujek ruch Śląsk, Ściana 7, pokł. 409PP - chodnik badawczy 5b;
• 13 czerwca w kopalni Murcki-Staszic ruch Staszic Ściana 2b-S w pokł. 510 - upadowa IVb-S;
• 24 czerwca w kopalni Sośnica-Makoszowy ruch Sośnica, Ściana i 101, pokł. 405/2 - chodnik nadścianowy i 101;
• 24 czerwca w kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie ruch Zofiówka, Ściana G6 w pokł.412 łg+łd i 412 łg - wylot chodnika nadścianowego śc. G6;
• 29 czerwca w KGHM Polska Miedź O/ZG ,Polkowice-Sieroszowice w kanale wylotowym z oddziału G-63 w piętrze FlW, na srzyżowaniu K-52lF-100.
Urządzenia zamontowano w rejonach szczególnie zagrożonych w polskim górnictwie podziemnym. Przyrządy zakupione zostały środków NFOŚiGW. Będą one wykorzystywane w bieżącej działalności kontrolnej WUG oraz katowickiego, gliwickiego, rybnickiego i wrocławskiego Okręgowego Urzędu Górniczego. Będą one zabudowywane wielokrotnie, czyli przenoszone w różne miejsca, ponieważ rejony szczególnie niebezpieczne zmieniają się wraz z eksploatacją górniczą - jedne są likwidowane wraz z zakończeniem wydobycia, a inne uruchamiane.
Pierwsze odczyty zarejestrowanych danych pomiarowych z zabudowanych urządzeń AZRP nastąpi po około 30 dniach od daty montażu. Nośnik danych (pamięć) zostanie wyjęty z urządzenia, a odczyt danych będzie możliwy przy pomocy oprogramowania przekazanego przez wykonawcę. Nastąpi również pierwszy przegląd urządzeń zgodnie z zapisami zawartymi w dokumentacji techniczno-ruchowej. Wykonawcą tych prototypowych urządzeń jest konsorcjum firm: ITI EMAG i Sevitel Sp. z o. o.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.