W piątek (16 maja) o godz. 12.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpocznie się spotkanie przedstawicieli górniczych central związkowych z premierem Donaldem Tuskiem - poinformowała portal górniczy nettg.pl śląsko-dąbrowska Solidarność. Górnicy oczekują od szefa rządu przedstawienia konkretnych rozwiązań dotyczących poprawy dramatycznej sytuacji w sektorze węglowym.
- Na tzw. szczycie węglowym w Katowicach 6 maja z ust pana premiera padło wiele ważnych deklaracji. Ale deklaracje to za mało. Górnictwo potrzebuje szybkich decyzji. Nie damy się już nabrać na kolejne obietnice bez pokrycia - mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności.
Podczas obrad szczytu Donald Tusk zapowiedział m. in. opracowanie wspólnie ze stroną społeczną nowej strategii dla sektora górnictwa węgla kamiennego oraz nowej ustawy górniczej . Zadeklarował również, że rząd zajmie się kwestią nadmiernego importu węgla ze Wschodu oraz usprawnieniem handlu tym surowcem na rynku krajowym poprzez utworzenie państwowych składów węgla. Szef rządu zobowiązał się też do wykonania przeglądu, zbyt wysokich zdaniem strony społecznej, obciążeń publicznoprawnych nakładanych na polskie górnictwo. Strony uzgodniły także powołanie wspólnego rządowo-związkowego zespołu ds. unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Pierwsze spotkanie tego zespołu odbyło się na początku tygodnia.
- Dopóki nie zobaczymy podpisu pana premiera pod konkretnym dokumentem, nie uwierzymy w żadne deklaracje i zapewnienia. Oczekujemy, że spotkanie w Warszawie zaowocuje podpisaniem takich dokumentów w co najmniej w kilku obszarach, np. w sprawie nadmiernego importu węgla, czy kwestii obniżenia obciążeń publiczno-prawnych górnictwa - mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Jak podkreśla Jarosław Grzesik, podczas piątkowego spotkania okaże się, czy celem wizyty delegacji rządowej w Katowicach była rzeczywiście troska o przyszłość branży górniczej, czy też wyłącznie chęć uspokojenia nastrojów społecznych na Śląsku przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak drodzy Państwo ! O to cały czas im chodzi i na tym im zależy najbardziej ! Żebyśmy sobie ubliżali i skakali sobie do twarzy ! Taką ekipą się najlepiej manipuluje ot i wszystko. Jedność tego narodu jest żadna a hieny panoszą się w najlepsze. Pozdrawiam ludzi pracy.
do posłanka. Ryle to Ty sobie możesz nazywać krety. Widać jaka z Ciebie inteligentna i elokwentna Warszawianka skoro nie potrafisz się wypowiedzieć z szacunkiem i z klasą.Górnicy to skromni ludzie,którzy pieniądze zarabiają ciężką pracą w warunkach w jakich Ty POsłanko minuty byś nie wytrzymała. Mówisz będziemy robić na Ciebie , dobrze. Robimy to od wielu lat,ale dajcie nam robić, bo w Waszym interesie jest również to, żeby kopalnie nie zostawały zamykane!
Wy Warszawskie darmozjady, co Wy produkujecie? z czego się bierze Wasze bogactwo? z handlu? z naszych podatków? Wasze zarobki są najwyższe w kraju z naszych podatków.
Do poslanka: jaka to siła Polski ta Warszawa? Twój szacunek do tego kraju widać w pisowni. Siła jest taka, że PO-wcy niszczą i sprzedają wszystko za 1 zł. Media są w rękach niemieckich i robią takim jak ty wodę z mózgu. Będziesz jesc im z ręki dopóki, dopóty eurosrebrniki będą spływać do twojej kieszeni, ale i to kidyś sie skończy. Twoje dzieci, to pewnie patologia, która źle skończy, bo ma złe wzorce. Kasa a nie wartości
warszawa to sila polski a wy ryle to zwykle fizole ktore na nas bedziecie robic i nawet dziekuje nie uslyszycie ....
W Warszawie są tylko słoiki.
donald pokaz tym ryla gdzie ich miejsce,sprowadz ich do parteru a pozniej znokautuj wiesz ze jestesmy z toba twoi warszawiacy