Podziemne budownictwo górnicze przeżyło w latach koniunktury górnictwa burzliwy okres dynamicznego rozwoju, dziś znajduje się w stanie regresu spowodowanego kryzysem. Polscy naukowcy mogą jednak pochwalić się wieloma osiągnięciami w zakresie doskonalenia tradycyjnych technologii górniczych, znajdujących zastosowanie nie tylko w zakładach górniczych.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie będzie gospodarzem konferencji pt. "Budownictwo podziemne i bezpieczeństwo w komunikacji drogowej i infrastrukturze miejskiej", która odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia br. Jej uczestnicy dyskutować będą m.in. o bezpieczeństwie w tunelach, problemach eksploatacji obiektów podziemnych oraz ich wentylacji.
Debata - jak co roku - będzie doskonałym miejscem wymiany osiągnięć naukowych, wiedzy teoretycznej i doświadczeń pomiędzy środowiskiem naukowym oraz specjalistami z Polski i ze świata.
- Naszym celem jest stworzenie platformy dyskusyjnej w celu zapewnienia swobody wymiany myśli naukowych i technicznych - deklarują organizatorzy.
Uczestnicy konferencji będą mieli także okazję do zwiedzenia kopalni soli w Wieliczce.
Patronat nad wydarzeniem objęli wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej Tadeusz Słomka, przewodniczący Komitetu Górnictwa PAN Antoni Tajduś, prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz przewodnicząca Podkomitetu Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki Anna Siemińska-Lewandowska.
Patronat medialny sprawują Trybuna Górnicza i portal nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.