W połowie 2013 r. wydano decyzję o przedłużeniu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych (SSE) do roku 2026. Od lipca 2014 r. wprowadzono zostano nowe zasady udzielania tzw. pomocy publicznej inwestującym w SSE. Będą mniej korzystne od aktualnie obowiązujących.
O inwestycjach w SSE mówiono w poniedziałek (17 lutego) w chorzowskim centrum konferencyjnym "Sztygarka". Uczestniczący w niej byli wspólnego zdania: zmiany mogą skutkować mniejszym zainteresowaniem ofertami SSE.
Zmiany spowodują, że w dwóch największych SSE w kraju - w Katowickiej oraz w Wałbrzyskiej ulgi w podatku CIT zmniejszą się zobecnych 40 do 25 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych (po spełnieniu szeregu różnych warunków).
W opinii wiceprezesa KSSE Andrzej Paska takie zmiany spowodują, przynajmniej przez kilka miesięcy, spadek zainteresowania inwestowaniem w specjalnych obszarach ekonomicznych.
Zmiana przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom inwestującym w specjalnych strefach ekonomicznych może skutkować zmniejszeniem liczby inwestycji - obawia się zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Jest jednak nadzieja, że stagnacja nie będzie długotrwała, bo...
- Wielkość udzielanej pomocy nie jest na szczęście dla przedsiębiorców jedynym kryterium rozpoczęcia inwestycji na danym terenie. Są tacy, których to nie interesuje, albo starają się o innego rodzaju wsparcie lub też wolą uzyskać szansę na zakup terenu poza strefą, po niższej cenie.
Pierwsze SSE powstały w 1996 r. Dziś jest 14. Dotychczas zainwestowano w nich 93 mld zł, co skutkowało utworzeniem 250 tys, miejsc pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.