Chodzi tu nie o znaną firmę górniczą, ale o rzekę w Hiszpanii, skąd wzięła ona tę nazwę. Od połowy stycznia pojawia się ona w mediach nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Dokładniej zainteresowanie wzbudza nie tyle hiszpańska rzeka, ile znajdujące się tu złoże rud miedzi i złota o tej samej nazwie, wzdłuż, którego ta rzeka płynie. Od występujących na powierzchni utlenionych siarczków miedzi ma ona kolor czerwony, co po hiszpańsku oznacza właśnie Rio Tinto (Czerwona Rzeka).
Propozycje wznowienia eksploatacji tego złoża od dawna były przedmiotem wielu analiz. Dopiero pod koniec stycznia Ministerstwo Środowiska Andaluzji wydało pozytywną opinię dla projektu jego zagospodarowania, przedłożonego przez firmę EMD z Londynu. Firma ta, założona w 2005 r. zajmuje się badaniami i rozwojem projektów górniczych związanych z eksploatacją złóż rud miedzi i złota. Od początku swego istnienia była ona nastawiona i czyniła ku temu starania, aby uruchomić wydobycie ze złoża Rio Tinto. Drugim tego rodzaju przedsięwzięciem tej firmy jest projekt wydobycia ze złoża Biely Vrch na Słowacji. Złoże to zawiera ok. 50 mln t rudy złota o średniej zawartości 1,1 g Au/t.
Wstępna ocena złoża Rio Tinto wykazała ok. 50 mln t rudy o zawartości ok. 2,2 proc. miedzi. Pierwsza odkrywkowa faza eksploatacji złoża Rio Tinto ma objąć okres 14 lat i zamknąć się wydobyciem 600 tys. t miedzi z dalszą perspektywą rozpoznania. Zasoby złoża wynoszą 123 mln t rudy o zawartości 0,49 proc. miedzi, co daje około 610 000 t miedzi oraz 203,1 mln t rudy o zawartości w 0,46 proc. miedzi, z ilością 930 000 t miedzi. Elementem sprzyjającym dla tej inwestycji jest istniejąca huta miedzi w odległości 75 km nad wybrzeżem Atlantyku. Ekonomiczną opłacalność opracowano dla ceny 5 tys. USD za tonę miedzi. Firma ma swoją siedzibę na Cyprze i notowana jest na giełdzie w Londynie. Jej akcje po podaniu tego komunikatu wzrosły o ok. 3 proc. Na realizację tego projektu spółka wyda ok. 50 mln USD. Aktualnie nad projektem pracuje ok. 100 osób z docelowym zatrudnieniem 1200 górników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.