Górnictwo: zgłębili pokłady wiedzy

1377256602 studenci kopex

fot: KOPEX

Marcin Szczurek, Veljko Lapcevic i Marcin Drewniak podczas stażu

fot: KOPEX

Trójka studentów, laureatów Międzynarodowego Turnieju Wiedzy Górniczej, współorganizowanego przez Trybunę Górniczą, zakończyła miesięczny staż w należącym do Kopex Group Przedsiębiorstwie Budowy Szybów (Kopex-PBSz). Płatne praktyki były nagrodą w turnieju, w którym po raz pierwszy wzięli udział studenci z zagranicy.

Marcin Drewniak i Marcin Szczurek z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej oraz Veljko Lapcevic, student Wydziału Górnictwa i Geologii Uniwersytetu w Belgradzie, mieli okazję przyjrzeć się budowie szybu 1-Bzie, będącego strategiczną inwestycją Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także poznać specyfikę górnictwa w zagłębiu lubelskim, w LW Bogdanka, i miedziowym, w należącej do KGHM Polska Miedź kopalni Polkowice-Sieroszowice. Wszędzie tam swoje oddziały ma Kopex-PBSz.

- Staż miał na celu zapoznanie się z pracą pod ziemią, ze specyfiką przedsiębiorstwa i zakresem usług świadczonych przez naszą firmę. Program stażu został opracowany tak, aby mogli oni porównać, jak pracuje się w kopalniach węgla kamiennego na Śląsku i Lubelszczyźnie oraz w kopalniach miedzi - poinformował Stanisław Łyda, prezes Kopex-PBSz.

- Ponad tydzień byliśmy w kopalni Polkowice-Sieroszowice. To jest inne górnictwo niż tu, na Śląsku, ale bardzo ciekawe. Duże wrażenie zrobiła na nas Bogdanka zarówno pod kątem organizacji, sprzętu, jak i kultury pracy. Najciekawszym doświadczeniem podczas tej praktyki był jednak zjazd kubłem w szybie 1-Bzie - podsumował Marcin Drewniak, zwycięzca turnieju.

- Czas był bardzo dobrze zorganizowany. Codziennie uczyliśmy się czegoś nowego. Szkoda, że regulamin turnieju pozwala tylko na jednokrotne uczestnictwo - dodał Marcin Szczurek, laureat trzeciego miejsca.

- Zanim tutaj przyjechałem, słyszałem od moich profesorów w Belgradzie, że polskie górnictwo jest na bardzo zaawansowanym poziomie. Cieszę się, że firma Kopex dała mi szansę, aby się o tym przekonać. Najciekawszym doświadczeniem był dla mnie pobyt w KGHM, gdyż górnictwo miedziowe wiąże się z moim kierunkiem studiów - stwierdził Veljko Lapcevic.

Kopex-PBSz od wielu lat zacieśnia współpracę z uczelniami przy organizacji programów stażowych. Współpracuje w tym zakresie nie tylko z Politechniką Śląską, Akademią Górniczo-Hutniczą, lecz również z Uniwersytetem Ekonomicznym. Kandydaci do odbycia płatnego stażu w spółce mają taką możliwość przez cały rok.

Turniej Wiedzy Górniczej jest od wielu lat stałym elementem Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Pomaga wyłowić najbardziej utalentowanych studentów kierunków górniczych. W tym roku odbył się w podziemiach zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. Oprócz stażu ufundowanego przez Kopex, nagrodą był wyjazd do Brukseli, zorganizowany przez Trybunę Górniczą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.