Sejm przyjął w piątek (26 lipca) senacką poprawkę do nowelizacji Prawa energetycznego, obniżającą z 70 do 55 proc. docelowy poziom tzw. obliga gazowego, czyli obowiązku sprzedaży części surowca za pośrednictwem giełdy przez firmy obracające gazem.
Posłowie zaakceptowali też zaproponowaną przez senatorów zmianę, zgodnie z którą termin wprowadzenia poziomu obliga na gaz zostanie opóźniony o pół roku.
Przyjęto także poprawkę, zgodnie z którą wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacji przez osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami, a także sprzedaż tej energii przez te osoby nie będzie traktowane jako działalność gospodarcza. Energia elektryczna wytworzona w mikroinstalacjach przyłączonych do sieci dystrybucyjnej ma być kupowana po cenie równej 80 proc. średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym.
Sejm przyjął też kilkadziesiąt zgłoszonych przez Senat poprawek legislacyjnych.
Nowelizacja Prawa energetycznego, zwana "małym trójpakiem energetycznym", została przyjęta przez Sejm pod koniec czerwca. Jej najważniejsze założenia to rozdział właścicielski przesyłu i obrotu gazem, obowiązek sprzedaży gazu przez giełdę czy ulgi dla przemysłu energochłonnego.
Zmiany mają doprowadzić do wycofania skarg skierowanych przeciw Polsce przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodzi o niepełne wdrożenie przez Polskę wymogów dyrektyw dotyczących wewnętrznego rynku gazu ziemnego i energii elektrycznej. Najważniejsze zastrzeżenia KE w kwestii rynków energii elektrycznej i gazu dotyczą zbyt małego stopnia ich liberalizacji. W swoich pozwach KE domaga się kar finansowych.
Jednym z najważniejszych zapisów znowelizowanej ustawy było wprowadzenie tzw. obliga gazowego, czyli obowiązku sprzedaży przez firmy obracające gazem określonej części surowca za pośrednictwem giełdy. Posłowie chcieli początkowo (za rekomendacją resortu gospodarki), by od wejścia ustawy w życie do końca 2013 r. obligo wynosiło 30 proc., w pierwszej połowie 2014 r. - 50 proc., a od 1 lipca 2014 r. - 70 proc. całej ilości sprzedaży.
Teraz, po przyjęciu poprawek Senatu, maksymalne obligo ma wynosić 55 proc. i będzie obowiązywało od 1 stycznia 2015 r. Przez cały 2014 r. obligo ma wynosić 40 proc., a do końca 2013 r. - 30 proc.
W czerwcu KE pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE za regulowane ceny gazu dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe. Prezes URE deklarował wcześniej, że tempo liberalizacji kolejnych segmentów rynku - czego żąda KE - uzależnia od wprowadzenia obliga i rozwoju giełdowego obrotu gazem.
Nowelizacja wprowadza też m.in. definicję "odbiorcy wrażliwego", który może liczyć na dofinansowanie kosztów zakupu energii. Definiuje odbiorcę wrażliwego energii elektrycznej jako osobę, której przyznano dodatek mieszkaniowy, a odbiorcę wrażliwego gazu jako osobę, której przyznano ryczałt na zakup opału.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.