Rada Naukowa Głównego Instytutu Górnictwa przeprowadziła pierwsze postępowanie habilitacyjne w tzw. nowym trybie ustawy o stopniach i tytułach naukowych.
Rada nadała stopień doktora habilitowanego w obszarze nauk technicznych dr inż. Krystynie Stec, pracującej na stanowisku adiunkta w Zakładzie Geologii i Geofizyki GIG. Krystyna Stec przedstawiła bogaty dorobek zawodowy w specjalności geofizyki górniczej, stanowiący oryginalne osiągnięcie naukowe, pt. "Geoinżynierskie zastosowanie badań mechanizmu ognisk wstrząsów górniczych".
Przedstawione rozwiązania opierają się na wykorzystaniu wyników badań mechanizmu ognisk wstrząsów górniczych i można je przyporządkować do następujących dwóch obszarów badawczych: oddziaływanie wstrząsów górniczych na wyrobiska podziemne oraz oddziaływanie wstrząsów górniczych na powierzchniową infrastrukturę budowlaną. Na przestrzeni wielu lat pracy zawodowej, poprzez badanie konkretnych przypadków w górnictwie, dr inż. Krystyna Stec potwierdziła istnienie zjawiska modalności sejsmiczności górniczej - jest to występowanie różniących się mechanizmów ognisk typów genetycznych wstrząsów sejsmicznych. Jej badania pozwoliły również na określenie przyczyn i genezy zaistniałych tąpnięć oraz na określenie lokalnego pola naprężeń, na podstawie parametrów mechanizmu ognisk wstrząsów.
Przedstawione przez dr inż. Krystynę Stec rozwiązania geoinżynierskie mają duże znaczenie w problematyce bezpieczeństwa pracy w górnictwie i wnoszą wiele nowych informacji, cennych tak z punktu widzenia geofizyki górniczej, jak i geomechaniki. Ich wspólną cechą jest wykorzystanie nowoczesnych możliwości pomiarowych współczesnej sejsmologii górniczej i komputerowej realizacji procesu obliczeniowego mechanizmu ognisk wstrząsów.
Dr inż. Krystyna Stec sprawuje od kilku lat nadzór merytoryczny nad Górnośląską Regionalną Siecią Sejsmologiczną. Była również członkiem zespołu, który opracował Instrukcję GIG nr 22 pt. "Zasady stosowania metody kompleksowej i metod szczegółowych oceny stanu zagrożenia tąpaniami w kopalniach węgla kamiennego". Instrukcja ta obowiązuje we wszystkich kopalniach, w których występuje zagrożenie tąpaniami, i jest podstawą oceny i prognozy zagrożenia tąpaniami w oparciu o rejestracje prowadzone przez Kopalniane Stacje Sejsmologiczne. Była też członkiem zespołu badawczego pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Józefa Dubińskiego, który opracował Górniczą Skalę Intensywności GSI, stosowaną do oceny wpływu drgań gruntu, wywołanych wstrząsami indukowanymi przez działalność górniczą, na infrastrukturę budowlaną.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.