PGNiG wykona w tym roku w Egipcie 2 odwierty - pierwszy jest już w trakcie wiercenia, a drugi rozpocznie się w maju. Wydatki na poszukiwania w tym kraju wyniosą w br. kilkanaście mln dol. - poinformował zastępca dyrektora departamentu złóż PGNiG Andrzej Maksym.
- Nasze zobowiązania koncesyjne w Egipcie zakładają wykonanie dwóch otworów w tym roku. Jesteśmy w trakcie wiercenia pierwszego z nich, osiągnęliśmy głębokość 600 metrów, a docelowo ma to być 2,2 tys. metrów. Kolejny odwiert zaplanowany jest na maj - powiedział Maksym. Drugi odwiert będzie podobnej głębokości, jak pierwszy.
Wykonanie otworu zajmuje około cztery tygodnie. Proces analiz i testów trwa natomiast kilka miesięcy.
Ewentualne uruchomienie produkcji w tym kraju nie wymagałoby budowy infrastruktury przesyłowej, ponieważ niedaleko koncesji znajduje się linia kolejowa, do której surowiec mógłby być dowożony cysternami.
Maksym poinformował, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wyda w tym roku na poszukiwania w Egipcie kilkanaście milionów dolarów.
Z kolei w maju ruszy już produkcja PGNiG w Pakistanie. - Na początku nie będą to duże ilości gazu, ale potencjał roczny to 1 mld m sześc. Myślę, że realne jest dojście do tego poziomu w ciągu pięciu lat - powiedział dyrektor.
PGNiG kończy budowę 50-kilometrowego rurociągu, który pozwalałby transportować surowiec do pakistańskiej sieci. Koszt jego budowy to kilkanaście milionów dolarów.
Gaz sprzedawany będzie na miejscu, do tamtejszego operatora systemu przesyłowego.
Docelowo jednak koncesje PGNiG w Pakistanie, Libii i Egipcie mają być sprzedane. Działalność wydobywcza PGNiG ma koncentrować się na Morzu Północnym i w Polsce.
Spółka sonduje już wstępnie rynek pod kątem sprzedaży udziałów w tamtejszych koncesjach. Przedstawiciele spółki informowali wcześniej, że ewentualne transakcje będą uzależnione od zainteresowania rynku i oferowanej ceny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.