Główny Instytut Górnictwa prowadzi od wielu lat aktywną współpracę z chińskim przemysłem węglowym. W dniach 7-8 marca 2013 r. w Instytucie przebywała 20-osobowa delegacja chińskich instytucji, zajmujących się bezpieczeństwem pracy.
Głównym tematem rozmów były nowe technologie stosowane w przemyśle, a szczególnie górnictwie, oraz zagadnienia bezpieczeństwa przemysłowego. GIG w tym właśnie obszarze posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę, unikalną wiedzę oraz nowoczesne laboratoria, stanowiska i poligony badawcze. W 2010 r. został też jedyną w Polsce jednostką certyfikującą w zakresie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, zgodnie ze światowym systemem certyfikacji IECEx.
Goście zapoznali się z bogatą ofertą Centrum Szkoleniowo-Informacyjnego GIG oraz zwiedzili Kopalnię Doświadczalną Barbara. Zapoznali się również z ofertą Śląskiego Centrum Radiometrii Środowiskowej im. Marii Goeppert-Mayer, które jest obecnie najnowocześniejszym tego typu laboratorium w Polsce. Zajmuje się ono badaniami promieniotwórczości naturalnej oraz skażeń promieniotwórczych w środowisku pracy i środowisku naturalnym.
Wizyta chińskiej delegacji zrealizowana została w ramach europejsko-chińskiego projektu EUCOSH, stanowiącego wsparcie techniczne w zakresie bezpieczeństwa pracy w tzw. sektorach wysokiego ryzyka chińskiego przemysłu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.