Naukowe środowisko Głównego Instytutu Górnictwa wraz z przyjaciółmi i zacnymi przedstawicielami branży górniczej - od wydobycia, przez przemysł okołogórniczy, po uczelnie kształcące górnicze kadry - świętowali Barbórkę w poniedziałek 26 listopada.
- Mijający rok 2012 w takiej instytucji, jak Główny Instytut Górnictwa był rokiem, w którym ze szczególną starannością analizowane były wydarzenia, jakie miały miejsce w polskich kopalniach wydobywających różne surowce naturalne. Od kilku lat stale wzrasta liczba wypadków powodowanych błędem człowieka, dlatego poprawa wskaźników wypadkowości musi być priorytetem w działalności decydentów politycznych, przedsiębiorców, nadzoru górniczego. Na podstawie prac i analiz, jakie codziennie wykonują nasi eksperci, możemy jednoznacznie stwierdzić, że potencjalny poziom ryzyka wystąpienia zagrożeń systematycznie wzrasta - tymi słowy zaczął okolicznościową, barbórkową mowę dyrektor naczelny GIG, prof. Józef Dubiński.
Ale szef Instytutu nie mówił tylko o negatywach, ale także i o jasnej stronie polskiego górnictwa. Przypomniał również, że jednym z najważniejszych problemów jest "obecnie stosowanie paliwa węglowego w różnych sektorach gospodarki, a w szczególności w energetyce".
- Dlatego też podejmowane przez nas nowe tematy są odpowiedzią na wyzwania współczesnej gospodarki polskiej i europejskiej - podkreślił prof. Dubiński.
Dodajmy, że owe wyzwania, to przede wszystkim:
• rozwój czystych technologii węglowych,
• wytwarzanie wodoru z wykorzystaniem węgla,
• gospodarcze wykorzystanie metanu oraz wód kopalnianych...
Takimi, i innymi wyzwaniami, zajmują się na co dzień pracownicy naukowi GIG. W barbórkowej scenografii wręczono nowym doktorom i doktorom habilitowanym (nie tylko pracującym w Instytucie) nominacje na te stopnie naukowe.
Doktorami habilitowanymi nauk technicznych zostali:
• Małgorzata Wysocka,
• Bogusław Michalik.
Od 26 listopada tytuł doktora formalnie noszą:
• Arkadiusz Bauerek,
• Leszek Doległo,
• Michał Gwoździewicz,
• Andrzej Harat,
• Marcin Małachowski,
• Andrzej Walentek,
• Dariusz Zdebik.
Zgodnie z tradycją barbórkowa akademia, to okazja także do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz nadania stopni górniczych. Pracowników GIG dekorowali: wiceminister Tomasz Tomczykiewicz, wicemarszałek Jerzy Gorzelik i wicewojewoda Stanisław Dąbrowa. Bo - jak powiedział na w początkowej mowie prof. Dubiński - "święto górnicze, to nie tylko refleksja nad minionym rokiem, ale także okazja do złożenia życzeń wszystkim pracownikom...".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Rozpoczęła się karuzela. Spęd b....w, Brakuje tylko premiera w mundurze górniczym wprowadzającego od nowego roku zmiany w emeryturach górniczych.
25 lata roboty na dole ściany/ przodki i ani 1 słowa dziękuje Więc niech sie okrywają hawałą ci prawdziwi zasłużeni górnicy.
wiedze to oni maja ale rozpory to za hu.. nie zakrecom
Nie rozumiem za co oni mają mundury. Ludzie którzy w większości kopalnię widzieli z góry, nie mówiąc o tym, że nie przepracowali ciężko ani jednego dnia.