Laboratorium Lin i Urządzeń Szybowych Głównego Instytutu Górnictwa od początku istnienia realizuje prace, zmierzające do poprawy bezpieczeństwa transportu szybowego. Zrealizowane na przestrzeni wielu lat działalności laboratorium prace konstrukcyjne i badawcze przyczyniły się do zwiększenia trwałości lin stosowanych w górnictwie średnio o około 30 proc.
Laboratorium GIG jako jedno z pierwszych uzyskało Certyfikat Akredytacji Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji oraz Uznanie Polskiego Rejestru Statków na prowadzenie badań lin i drutów oraz Upoważnienie Głównego Inspektoratu Kolejowego Dozoru Technicznego do wykonywania badań niszczących i nieniszczących lin stalowych, a także innych elementów nośnych kolei linowych i wyciągów narciarskich. Przez cały okres swojej działalności Laboratorium ściśle współpracuje z przemysłem, a kontakty takie są bardzo ważne dla rozwoju nowoczesnych technik bezpiecznego transportu szybowego.
Stąd też w dniu 9 listopada 2012 r. w Głównym Instytucie Górnictwa odbędzie się seminarium promocyjne laboratorium, na którym prezentowane będą najnowsze rozwiązania, opracowane w tym laboratorium, takie jak: automatyczne metody kontroli i monitoringu szybów górniczych, nowoczesne rozwiązania obudów szybów nowej generacji, nowoczesne metody zabezpieczeń antykorozyjnych, sposoby kontroli szybów niewyposażonych w górniczy wyciąg szybowy. Do udziału w seminarium zapraszamy przede wszystkim pracowników kopalń i spółek górniczych oraz wszystkich zainteresowanych powyższą tematyką. Zgłoszenia przyjmuje pani Małgorzata Grabowska, tel. 259 27 00, e-mail: m.grabowska@gig.eu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.