W Zakładzie Badań Ekonomicznych i Społecznych Głównego Instytutu Górnictwa przeprowadzane były badania, mające na celu zdiagnozowanie przyczyn wysokiej liczby wypadków powodowanych zagrożeniami technicznymi. Badania przeprowadzane były w siedmiu kopalniach i obejmowały kilkanaście zagadnień.
Od bardzo ogólnych, np. rozpoznania problemów osób dozoru ruchu w zakresie sprawowania podstawowych funkcji kierowniczych czy przyczyn niebezpiecznego wykonywania zadań z wykorzystaniem środków technicznych przez robotników, do szczegółowych, np. sposobu informowania o zmianach w dokumentacjach, oceny znajomości zasad bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń, wykorzystywania środków transportowych, nieprzeznaczonych do przewozu ludzi, w celu przemieszczania się pracowników czy identyfikacji ryzykownych zachowań, związanych z eksploatacją przenośników taśmowych, i ich przyczyn.
Rezultaty badań zostały omówione z zarządem każdej ze spółek węglowych oraz zaprezentowane w każdej z siedmiu kopalń. Przekazany materiał stanowił podstawę opracowania własnego programu profilaktycznego dla każdej kopalni, uczestniczącej w badaniach. Na tej podstawie w Instytucie przygotowano projekt pt. "Metoda diagnozy i program ograniczania niepożądanych zjawisk związanych z użytkowaniem środków technicznych pod ziemią kopalni - rozwiązania organizacyjne oraz ukierunkowane na redukcję ryzyka w podsystemie społecznym".
Jest to projekt nowatorski, bowiem z jednej strony jego podstawę stanowią najnowsze teorie zarządzania oraz koncepcje kultury bezpieczeństwa, z drugiej zaś oferuje on zastosowanie najnowszych technik informatycznych w metodyce i narzędziach wspomagających zarządzanie. Projekt ten uzyskał dofinansowanie i będzie realizowany od listopada br. wspólnie z Instytutem Techniki Górniczej KOMAG i Kompanią Węglową. Przyczyni się on do redukcji niepożądanych zjawisk, związanych z użytkowaniem środków technicznych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.