Kilkunastoosobową grupę kadry kierowniczej średniego szczebla międzynarodowego koncernu energetycznego EDF, głównie z Francji i Włoch, gościł katowicki Główny Instytut Górnictwa.
W tych państwach, z których pochodzą uczestnicy środowego (17 października) spotkania z kierownictwem GIG, węgiel kamienny, górnictwo węgla kamiennego i brunatnego, znane jest już tylko z historii. Prof. Jan Wachowicz, zastępca naczelnego dyrektora dyrektora GIG ds. badań i wdrożeń w kilkunastu minutach przedstawił, czym jest węgiel dla polskiej gospodarki, jak jest jego rola we współczesnym świecie.
Prof. Krzysztof Stańczyk, kierownik Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza GIG, równie syntetycznie przybliżył kierownikom z EDF to, czym zajmuje się Instytut. Profesor mówił, między innymi, o realizacji projektu dotyczącego zagazowania węgla i redukcji dwutlenku węgla przez zagospodarowanie metanu.
Goście Instytutu mieli zobaczyli także, czym zajmują się laboratoria Centrum Jakości Paliw Stałych. Byli również w Centrum Radiologii Środowiskowej.
EDF, czyli Électricité de France, to przedsiębiorstwo będące we Francji praktycznie monopolistą w zakresie dostarczania energii elektrycznej. Od 2004 r. notowane jest na giełdzie. Do tego czasu (począwszy od roku założenia, czy 1946) było przedsiębiorstwem państwowym. Ma swoje oddziały również w Polsce.
Obecnie EDF ma 10-proc. udział w rynku energii elektrycznej i 15-proc. udział w rynku ciepła sieciowego w Polsce. Należące do EDF w Polsce spółki wytwórcze produkują głównie na bazie węgla. EDF Polska jest drugim co do wielkości odbiorcą węgla kamiennego w kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.