W dniach 11-14 września 2012 r. odbyła się w Targanicach XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Górnicze Zagrożenia Naturalne 2012".
Poruszano tam zagadnienia związane z geofizyką górniczą, zagrożeniami geomechanicznymi, wentylacyjnymi i bezpiecznym środowiskiem pracy. Liczne wystąpienia dotyczyły problemu informatycznego wspomagania zarządzaniem bezpieczeństwem. Były one owocem projektu badawczego "Informatyczny system kompleksowego zarządzania zagrożeniami górniczymi MiSS".
W konferencji wzięło udział 184 uczestników, opublikowano 58 referatów. 14 dotyczyło tematyki związanej z zarządzaniem prewencją zagrożeń, odnosiły się one przede wszystkim do opracowanego w GIG systemu MiSS. Wynika z nich, że możliwe jest integrowanie informacji o różnych rodzajach zagrożeń i innej działalności kopalni, które po przetworzeniu umożliwiają syntetyczną ocenę ogólnego stanu bezpieczeństwa oraz stanowią pomocne narzędzie dla kadry kierowniczej do podejmowania trafnych decyzji.
Uczestnicy konferencji są zdania, że należy rozważyć wprowadzenie obowiązku zaliczania zagrożenia pożarami endogenicznymi do odpowiedniej kategorii lub stopnia zagrożenia. Wskazano, że w warunkach współwystępowania zagrożeń metanowego i pożarami endogenicznymi długość wyrobiska ścianowego należy zaplanować szczególnie pod kątem prognozowanej metanowości względnej, dla zapewnienia postępu dobowego, zapobiegającego rozwojowi procesu samozagrzewania węgla. Zauważono też, że prowadzone przez kopalnie analizy z dziedzin sejsmologii i geomechaniki uwzględniają coraz szerszy zakres parametrów i prezentują coraz wyższy poziom merytoryczny, co dobrze rokuje w kwestii dalszych postępów w obu dziedzinach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.