Już we wrześniu ukaże się monografia pt. "Wyzwania zrównoważonego użytkowania terenu na przykładzie województwa śląskiego - scenariusze 2050". Monografia stanowi podsumowanie trzyletniego projektu pod tym samym tytułem, realizowanego przez Główny Instytut Górnictwa, Politechnikę Śląską oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Przedmiotem projektu było opracowanie scenariuszy zmian użytkowania terenów w województwie śląskim do roku 2050 oraz zrozumienie mechanizmów przyszłych zmian użytkowania terenu.
Ład przestrzenny jest fundamentem trwałego rozwoju każdego regionu, jednak przestrzeń należy do bardzo trudno odnawialnych zasobów środowiska. Rozumienie zasad dobrego gospodarowania obszarem województwa, którego część stanowią tereny poprzemysłowe, i postępowanie zgodnie z tymi zasadami daje szansę na zharmonizowanie rozwoju gospodarczego i społecznego w różnych uwarunkowaniach, które przynosić będzie zglobalizowany świat, także jeśli uwarunkowania te będą niekorzystne.
Monografia zawiera również propozycje z zakresu polityki przestrzennej województwa adresowane bezpośrednio do decydentów, zwłaszcza do przedstawicieli samorządu województwa, ale także do innych środowisk. Propozycje te dotyczą ramowych i szczegółowych zasad, którymi należy się kierować, podejmując decyzje o charakterze politycznym lub strategicznym. Nie poprzestano na sformułowaniu zasad, ale wskazano także propozycje konkretnych działań "na już" i adresatów tych propozycji.
W realizacji projektu współpracowało na różnych etapach ponad 200 specjalistów, reprezentujących administrację samorządową i rządową, specjalistów planowania przestrzennego, stowarzyszenia branżowe, organizacje obywatelskie, biznes, naukowców i ekspertów różnych branż. Szczegóły dorobku projektu są publicznie dostępne na jego stronie internetowej: www.scenariuszeslask2050.pl. W czwartek, 13 września 2012 r., w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbędzie się konferencja zamykająca projekt i prezentująca wspomnianą książkę.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.