W ramach Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich w zakresie Czystych Technologii Węglowych (ISD CTW) - trwających obecnie w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach - doktoranci mają możliwość korzystania z nowoczesnej formy kształcenia, jaką jest e-learning.
Dzięki możliwości kształcenia na odległość, poprzez zastosowanie metody wideokonferencji z wykorzystaniem platformy e-learningowej, w czerwcu 2012 r. wykład pt.: "Czyste technologie węglowe - spojrzenie zza oceanu" wygłosił prof. Piotr Moncarz. Jest on wykładowcą Stanford University oraz dyrektorem programu Top 500 Innovators (promującego wśród polskich naukowców komercjalizację badań), a także współzałożycielem Polsko-Amerykańskiej Rady Współpracy (US-Polish Trade Council, USPTC) oraz wiceprezesem korporacji Exponent, która działa w Dolinie Krzemowej.
Celem wykładu było omówienie najważniejszych wyzwań i szans stojących przed naukowcami i technologami polskimi w związku z wyjątkową rolą węgla w przemyśle energetycznym. W Instytucie planuje się zorganizowanie kolejnych wykładów - wykorzystując metodę wideokonferencji - prowadzonych przez wysokiej klasy specjalistów z uczelni zagranicznych. Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie w zakresie Czystych Technologii Węglowych (ISD CTW) realizowane są przez GIG w ramach projektu pt. "Rozwój potencjału naukowego kadr na potrzeby czystych technologii węglowych" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jego celem jest wykształcenie wysokiej klasy specjalistów w zakresie czystych technologii węglowych, która to dziedzina uznana została w UE za strategiczną. Studia obejmują szeroko pojęte dyscypliny naukowe, takie jak górnictwo i inżynieria środowiska. Realizowane są m.in. bloki tematyczne: technologie czystego spalania, bezpieczeństwo energetyczne i gospodarka paliwami, podstawy technologii pozyskiwania pierwotnych źródeł energii, technologie zgazowania węgla, technologie pozyskiwania paliw płynnych z węgla, analiza cyklu życia w procesach czystego węgla.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.