Doświadczenie praktyczne kadry naukowej Głównego Instytutu Górnictwa w realizacji projektów rewitalizacji terenów poprzemysłowych znajduje również inne, znacznie szersze zastosowanie. Jednym z takich przykładów była realizacja projektu REURIS, czyli Rewitalizacji Miejskich Przestrzeni Nadrzecznych, realizowanego w ramach programu Central Europe przez ośmiu partnerów, reprezentujących sześć regionów w trzech państwach.
Na Górnym Śląsku istnieje potrzeba rewitalizacji miejskich przestrzeni nadrzecznych, które mogą spełniać ważne funkcje użytkowe dla mieszkańców, a głównym celem projektu było opracowanie systemu wsparcia decyzji oraz szczegółowych zasad tych terenów. Zasady te zostały wydane właśnie w formie poradnika dobrych praktyk pt. "Temat rzeka. Rewitalizacja rzek miejskich: przewodnik praktyczny".
- Skuteczne zarządzanie miejskimi przestrzeniami nadrzecznymi wymaga wspólnych celów, współpracy i zaangażowania wielu grup społecznych. Istnieją różne bariery formalne, organizacyjne, ale projekt Reuris pokazał, że można je przezwyciężyć - mówi kierownik projektu dr Leszek Trząski.
W poradniku znajdują się wybrane przykłady właściwie przeprowadzonej rewitalizacji oraz najważniejsze doświadczenia projektu. Jednym z nich jest niewątpliwie znaczenie udziału społeczeństwa w procesie rewitalizacji oraz zasady i sposób finansowania takich projektów.
Woda w krajobrazach miejskich jest niezastąpionym źródłem i cennym zasobem naturalnym, ale też głównym elementem estetycznym, który przyczynia się do określenia wyglądu krajobrazu. W Katowicach zrealizowana została akcja pilotażowa, obejmująca rewitalizację fragmentu zurbanizowanej części zlewni Ślepiotki w pobliżu osiedli mieszkaniowych Katowic-Ochojca, m.in. przywrócenie siedlisk naturalnych czy urządzenie obiektów rekreacyjnych: ścieżek edukacyjnych i spacerowych. Dzięki temu przetestowana koncepcja niebiesko-zielonego korytarza doliny rzeki okazała się odpowiednia do zastosowania wzdłuż innych jej części.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.