W Południowym Koncernie Węglowym w tym miesiącu przedstawiono wyniki pracy badawczej zrealizowanej przez Główny Instytut Górnictwa w siedmiu wybranych zakładach górniczych należących do PKW , Kompani Węglowej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Koncernu.
Badania zostały zainicjowane przez Wyższy Urząd Górniczy w związku z wysokim udziałem zagrożeń technicznych w wypadkowości ogólnej rejestrowanej w górnictwie w ostatniej dekadzie oraz wyraźnym wzrostem liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich związanych z aktywizacją zagrożeń technicznych w 2011r. Wyniki badań prezentowała dr Joanna Martyka - kierownik Zakładu Badań Ekonomicznych i Społecznych Głównego Instytutu Górnictwa.
Celem badań było rozpoznanie rodzajów, skali, nasilenia i przyczyn aktywizacji zagrożeń technicznych oraz sformułowanie zaleceń umożliwiających dobór efektywnych działań profilaktycznych. Do badań została zastosowana technika konwencjonalna - papierowa wersja kwestionariuszy badawczych, w których odpowiedzi respondentów zaznaczane są pisemnie. Liczba badanych ogółem w siedmiu zakładach górniczych: 3315 (dozór - 914, pracownicy fizyczni - 2401). Zagadnienia ujęte w kwestionariuszach ankiety to:
• problemy osób dozoru ruchu w zakresie sprawowania podstawowych funkcji kierowniczych i ogólne przyczyny ewentualnych utrudnień.
• kontrola i nadzorowanie wykonania zadań.
• obłożenie robót.
• podejmowanie ryzyka przez robotników i ich przyczyny - brak przestrzegania zapisów w dokumentacjach:
• ocena znajomości zasad bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń.
• informowanie o zmianach w dokumentacjach.
• instruktaż stanowiskowy - przyczyny ewentualnego braku.
• stan techniczny maszyn i urządzeń i jakość utrzymania wyrobisk.
Badania miały charakter ogólny i umożliwiły potwierdzenie występowania każdego z problemówuwzględnionych w narzędziu badawczym, określenie skali i nasilenia problemów oraz poznanie ogólnych przyczyn występowania niepożądanych zjawisk.
Uzyskane wyniki są cennym materiałem wyjściowym, który zostanie wykorzystany przy opracowywaniu szczegółowych programów dla poprawy bezpieczeństwa w zakładach górniczych PKW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.