21 maja 2012 roku w Warszawie Główny Instytut Górnictwa otrzymał nagrodę w kategorii "Marka Europejska" w IV edycji ogólnopolskiego konkursu Ambasador Polskiej Gospodarki, organizowanego przez Business Centre Club pod patronatem ministra spraw zagranicznych. Celem konkursu jest wyróżnianie przedsiębiorstw i jednostek odnoszących sukcesy na rynkach międzynarodowych, będących wiarygodnym partnerem gospodarczym, oraz promowanie wysokich standardów ekonomiczno-finansowych i dobrych praktyk biznesowych w kontaktach zagranicznych.
Konsekwentnie realizowanym celem Głównego Instytutu Górnictwa w ostatnich latach jest prowadzenie działań na rzecz aktywnej obecności w europejskiej przestrzeni badawczej oraz wzmocnienia konkurencyjności Instytutu na otwartym, światowym rynku usług badawczych. Realizacja tego celu wymaga od zespołów badawczych Instytutu stałego doskonalenia warsztatu badawczego i opanowywania nowych umiejętności, aktywności i inicjatyw w pozyskiwaniu środków finansowych na badania. Prace naukowo-badawcze wykonywane w Instytucie stworzyły i nadal tworzą podstawy nowoczesnego i bezpiecznego górnictwa w Polsce, a wiele z nich znalazło zastosowanie w górnictwie światowym, m.in. w Chinach. Takie prace podejmowane są wspólnie z naszymi partnerami przemysłowymi w ramach innowacyjnych projektów badawczych, współfinansowanych przez Unię Europejską, m.in. ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali i Programów Ramowych UE.
Jednym z największych rynkowych sukcesów międzynarodowych firmy ostatnich lat jest uzyskanie certyfikatu jednostki certyfikującej w zakresie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, zgodnie ze światowym systemem certyfikacji IECEx. Dzięki temu wydawane przez Główny Instytut Górnictwa certyfikaty wg schematu IECEx będą honorowane w wielu krajach na całym świecie, bez konieczności dokonywania dodatkowej oceny. Podczas audytu okazało się, że wiele rozwiązań stosowanych w GIG to rozwiązania bardzo nowatorskie (np. metoda kalibracji czujników ciśnienia wybuchu). Dzięki temu m.in. polscy producenci elektrycznych urządzeń przeciwwybuchowych mają możliwość certyfikacji swoich wyrobów w Polsce, gwarantując ich konkurencyjność, szczególnie w stosunku do zagranicznych jednostek notyfikowanych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.