Rozpoczyna się dwudniowa (17-18 kwietnia) XIV Konferencja "Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie". Organizuje ją Wyższy Urząd Górniczy przy współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa i Zarządem Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Patronat nad konferencją objął wicepremier Waldemar Pawlak.
Dyskusja panelowa na temat poprawy bezpieczeństwa załogi na drogach dojścia do miejsc pracy oraz trzy sesje referatowe prowadzone będą w sali konferencyjnej hotelu Stok. W obradach uczestniczyć będzie ponad 130 osób z wszystkich rodzajów zakładów górniczych z całej Polski, przedstawiciele ośrodków naukowo-badawczych, firm okołogórniczych oraz producentów maszyn i urządzeń.
Sesje problemowe konferencji koncentrować się będą na kilku tematach dotyczące m.in.:
• bezpieczeństwa pracy w górnictwie ze szczególnym uwzględnieniem wypadków związanych z transportem ludzi lub maszyn i materiałów;
• górniczych zagrożeń naturalnych i technicznych oraz stosowanej profilaktyki;
• nieefektywnej profilaktyki metanowej w kopalniach węgla kamiennego,
• pylicy oraz zapobiegania chorobom zawodowym górników;
• metodom zapobiegania szkodliwym oddziaływaniom eksploatacji górniczej na środowisko.
- Do dyskusji o poprawie bezpieczeństwa na drogach dojścia do miejsc pracy zaprosiliśmy wiceprezesów spółek węglowych oraz przedstawicieli producentów urządzeń transportowych - informuje dr inż. Piotr Litwa, prezes WUG. - Dla zmniejszenia liczby wypadków w górnictwie ten temat jest tak samo ważny i aktualny jak zwalczanie zagrożenia metanowego. Wypadkowość związana z utrzymaniem szeroko rozumianych dróg transportowych jest duża i niepokojąca. Tym bardziej niepokojąca, że wydatki na zakup maszyn i urządzeń w spółkach węglowych są duże.
Prezes WUG przypomina, że w ubiegłym roku te nakłady wynosiły ponad 1,5 mld zł i stanowiły prawie 160 proc. wydatków na ten cel poniesionych rok wcześniej.
- Nakłady inwestycyjne ogółem, na które składają się nakłady na wyrobiska górnicze i zakup maszyn w 2011 r. to 3,3 mld zł , czyli były o 25 proc. większe niż w 2010 roku - dodaje dr Litwa. - Obie te pozycje inwestycyjne są ściśle związane ze zwalczaniem zagrożeń naturalnych i technicznych. Jaki zatem powinien być poziom nakładów inwestycyjnych, aby widoczne były ich konsekwencje w postaci wzrostu produkcji i obniżenia poziomu ryzyka wykonywanych robót. Mamy nadzieje, że spółki węglowe dokonały takiej analizy.
Patronat medialny nad konferencją sprawują Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.