Na Górnym Śląsku istnieje potrzeba rewitalizacji miejskich przestrzeni nadrzecznych, które mogą spełniać ważne funkcje użytkowe dla mieszkańców.
W dniach 24-25 stycznia br. odbywała się w Katowicach konferencja podsumowująca projekt REURIS (Revitalisation of Urban River Spaces, czyli Rewitalizacja Miejskich Przestrzeni Nadrzecznych), realizowany w ramach programu Central Europe, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
W projekcie uczestniczy 8 partnerów, reprezentujących 6 regionów w trzech państwach: Polska (Katowice, Bydgoszcz), Republika Czeska (Pilzno, Brno), Niemcy (Stuttgart, Lipsk). Koordynatorem projektu jest Główny Instytut Górnictwa, jego celem jest opracowanie systemu wsparcia decyzji dla rewitalizacji miejskich przestrzeni nadrzecznych oraz szczegółowych zasad rewitalizacji tych przestrzeni. Zasady te zostaną wydane w formie poradnika dobrych praktyk.
W Katowicach zrealizowana została akcja pilotażowa, obejmująca rewitalizację fragmentu zurbanizowanej części zlewni Ślepiotki w pobliżu osiedli mieszkaniowych Katowic Ochojca (os. Szenwalda). Prace wykonane w ramach projektu pilotażowego obejmowały: modyfikację koryta rzecznego z użyciem naturalnego materiału; odtworzenie mokradła w celu zwiększenia retencji wody i zapewnienia siedlisk dla roślinności łęgowej i zwierząt; odnowienie odprowadzeń wód deszczowych z równoczesnym wykorzystaniem fragmentu starego koryta rzeki do retencjonowania wody przed odprowadzeniem do Ślepiotki; przywrócenie naturalnej okrywy roślinnej na zboczach i dnie doliny oraz usunięcie roślin inwazyjnych; urządzenie obiektów rekreacyjnych: ścieżek edukacyjnych i spacerowych, elementów małej architektury, zejść na dno doliny, punktu widokowego, "amfiteatru", "zielonej altanki" oraz wybiegu dla psów.
Od jesieni 2008 do marca 2011 r. odbywały się też spotkania z lokalnymi interesariuszami (mieszkańcy, decydenci) oraz specjalistami, podczas których dyskutowano o inwestycji pilotażowej oraz ogólnej wizji korytarza Ślepiotki na tle miasta. Celem spotkań było pozyskanie informacji niezbędnych dla prawidłowego planowania i projektowania, ale także stworzenia wizji korytarza oraz scenariuszy jego urządzania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.