Dr inż. Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
- Taka to już chyba specyfika górnictwa, że o każdych mijających 12 miesiącach mówimy, że były trudne. Zdarzeniem bez precedensu było uszkodzenie budynków mieszkalnych w bytomskiej dzielnicy Karb, związane z eksploatacją górniczą, wskutek której kilkaset osób straciło dach nad głową. Zmierzając do poprawy bezpieczeństwa w zakładach górniczych, stosowaliśmy w coraz większym stopniu nowoczesne metody prewencji. Uważam, że łączenie miękkich i twardych metod nadzoru może dać optymalne wyniki. Setki prowadzonych przez nas spotkań i seminariów szkoleniowych wzbogaciliśmy promocją dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz nagradzaniem dzielności górników w ekstremalnych sytuacjach. Wśród naszych nowych form oddziaływania na świadomość górniczych załóg jest prezentacja filmów na YouTube, organizacja konkursów na najbezpieczniej pracujący oddział wydobywczy, dla uczniów klas górniczych i dziennikarzy zajmujących się górnictwem.
"Zero tolerancji dla nieprzestrzegania przepisów" - takie jest nasze hasło przewodnie na 2012 rok. Górnik ma wracać do domu zdrowy, a to oznacza dla nas bezwzględną walkę z zagrożeniami i wymuszanie procedur bezpieczeństwa na pracodawcach.
W roku jubileuszowym 90-lecia polskiego nadzoru górniczego - zamierzamy udoskonalić system monitoringu zagrożeń. Chcemy wyposażyć okręgowe urzędy górnicze w uniwersalne urządzenie do pomiaru stężeń metanu oraz tlenku i dwutlenku węgla, wilgotności oraz przepływu powietrza w kopalniach podziemnych. Będziemy zdobywali doświadczenia w nowym dla nas zadaniu: nadzorze nad wierceniami i poszukiwaniami gazu łupkowego. Przyjrzymy się kopalniom pod kątem generowania chorób zawodowych. Będziemy dążyli do zmiany przepisów dotyczących bezpiecznego prowadzenia ruchu w podziemnych zakładach górniczych w zakresie zwalczania zagrożenia metanowego i pożarowego. Wskażemy przedsiębiorcom konieczność dalszego wdrażania systemów monitorujących pracę maszyn i identyfikujących przemieszczających się pracowników. Mamy nadzieję, że wspólnie z największymi firmami branży wydobywczej uda się nam zrealizować film dokumentalny o znaczeniu górnictwa dla polskiej gospodarki i życia każdego człowieka.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.