Górnictwo: Związki zawodowe z PGG wciąż bez stanowiska ws. programu antykryzysowego

fot: Andrzej Bęben/ARC

Strona społeczna i zarząd PGG mają wrócić do rozmów w poniedziałek (6 marca)

fot: Andrzej Bęben/ARC

Sytuacja w największej górniczej spółce wciąż jest patowa. We wtorek, 5 maja, przedstawiciele central związkowych z Polskiej Grupy Górniczej mieli przedstawić nowe stanowisko ws. programu antykryzysowego. Tak się jednak nie stanie. Dlaczego?

Program przedstawiony przez zarząd spółki zakłada obcięcie czasu pracy i wynagrodzeń o 20 proc. Jak argumentują przedstawiciele PGG, wtedy spółka mogłaby skorzystać z tzw. tarczy antykryzysowej, uniknąć straty, która po kolejnych trzech miesiącach sięgnie 700 mln zł i mieć szansę na ratunek.

Związkowcy liczyli jednak, że uda im się wynegcjować jakieś gwarancje stabilnego funkcjonowania kopalń w dłuższym okresie. Taki postulat zawarli w ubiegłotygodniowym stanowisku, w którym zastrzegli, że zgodzą się na cięcia płac i obniżenie wymiaru płacy pod warunkiem, że przedstawiony zostanie długoterminowy program restrukruryzacji spółki. Miało to być coś na kształt pokerowego "sprawdzam", bo już przed pandemią koronawirusa mówiło się coraz głośniej o bardzo złej kondycji branży i konieczności zamknięcia części kopalń. Ważną cezurą czasową jest data 10 maja i wybory prezydenckie. Związkowcy nie ukrywali, że oczekują, iż rządowe plany dotyczące przyszłości PGG zostaną im przedstawione do poniedziałku, 4 maja, czyli jeszcze przed wyborami.

" (...) strona społeczna oczekuje, że podpisanie porozumienia antykryzysowego w PGG zostanie poprzedzone uzgodnieniem i rozpoczęciem wdrażania programu naprawczego w firmie. Zdaniem reprezentantów central związkowych z PGG tylko kompleksowo prowadzone działania antykryzysowe, połączone z programem naprawczym w firmie mogą zyskać akceptację załogi, gdyż dają nadzieję na skuteczności podjętych działań, a tym samym pozwalają na wiarę w sens wyrzeczeń, jakie będą ponosić pracownicy PGG rezygnując z istotnej części swoich wynagrodzeń. Strona związkowa oczekuje na przedstawienie programu naprawczego do 4 maja" - napisali w ubiegłotygodniowym oświadczeniu przedstawiciele trzynastu central związkowych z PGG.

Minął poniedziałek, ale żaden program naprawczy nie został stronie społecznej przedstawiony. Związkowcy poinformowali, że kolejne stanowisko przedstawią dzisiaj, 5 maja. Tak się jednak nie stanie, bo strona społeczna, z uwagi na coraz trudniejszą sytuację branży, chce mieć więcej czasu do namysłu.

- Wygląda na to, że musimy się cofnąć o pół kroku. Sytuacja zmienia się bardzo szybko i staje się coraz trudniejsza. Do tej pory głównym problemem była sytuacja ekonomiczna i gospodarcza, teraz coraz większym problemem staje się sytuacja epidemiczna, która paraliżuje pracę kolejnych kopalń. Wiadomości z prywatnej kopalni PG Silesia o tym, że zakład będzie się zwijał, potwierdzają tylko fakt, że na rynku nie ma miejsca dla węgla. W tak trudnej sytuacji musimy się dobrze zastanowić, żeby nie przyłożyć ręki do jeszcze szybszego pogrzebania górnictwa i firmy - zdradza nasz rozmówca, który poprosił o zachowanie anonimowości.

Nie wiadomo, czy stanowisko związków zawodowych poznamy w środę czy dopiero w czwartek. To właśnie w czwartek w katowickiej siedzibie PGG ma się odbyć kolejne spotkanie przedstawicieli central związkowych.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.