Górnictwo: Z osłon będą mogli korzystać także obecni pracownicy tych kopalń JSW, które nie będą likwidowane

fot: Maciej Dorosiński

Dzięki połączeniu ruchu Jastrzębie z kopalnią Jastrzębie-Bzie będzie można łatwiej alokować załogę

fot: Maciej Dorosiński

Ponad 1,8 tys. pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyraziło chęć skorzystania z osłon socjalnych po przekazaniu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) wyodrębnionej części kopalni Jastrzębie-Bzie; trwa weryfikacja ich wniosków - wynika z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.

W maju br. zatrudniająca ponad 22 tys. osób JSW rozpoczęła wśród załogi akcję informacyjną dotycząca możliwości - po wejściu w życie nowelizacji tzw. ustawy górniczej - skorzystania z osłon socjalnych po przejściu do SRK. Chodzi o tzw. urlopy górnicze dla pracowników dołowych, którym do emerytury zostało więcej niż cztery lata, oraz jednorazowe 120-tysięczne odprawy pieniężne dla tych, którzy przepracowali w górniczej spółce - na dole lub na powierzchni - co najmniej rok.

Z osłon będą mogli korzystać także obecni pracownicy tych kopalń JSW, które nie będą likwidowane, muszą jednak przenieść się do kopalni Jastrzębie-Bzie, skąd - wraz z częścią majątku tego zakładu - trafią do SRK. Przeprowadzona w JSW akcja informacyjna służyła pozyskaniu informacji, ilu pracowników jest zainteresowanych takim rozwiązaniem. O efektach akcji poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w odpowiedzi na interpelację, złożoną w Sejmie przez posła PO Krzysztofa Gadowskiego.

Z informacji MAP wynika, że wnioski dotyczące skorzystania z osłon złożyło w sumie 1804 pracowników JSW, z których 1367 chciałoby przejść na urlopy górnicze, a 437 - otrzymać jednorazową odprawę pieniężną.

- Obecnie trwa w spółce weryfikacja złożonych wniosków pod względem spełnienia warunków do przyznania uprawnień oraz pod względem zapewnienia ciągłości realizacji zadań produkcyjnych założonych w planie techniczno-ekonomicznym oraz w strategii JSW - poinformował wiceminister w odpowiedzi na interpelację.

Kopalnia Jastrzębie-Bzie składa się z dwóch części, tzw. ruchów - nowo budowanej kopalni Bzie oraz przeznaczonego docelowo do wygaszenia ruchu Jastrzębie. Jak informowała w maju JSW, w tym roku do SRK ma trafić nie cały ruch Jastrzębie, ale jego wyodrębniona część - obszar górniczy Jastrzębie III, znajdujący się w granicach administracyjnych miasta Jastrzębie-Zdrój oraz gminy Mszana. Obecnie obszar ten nie jest jeszcze formalnie wyodrębniony z kopalni.

- Na dzień dzisiejszy, organizacyjnie kopalnia Jastrzębie-Bzie nie jest rozdzielona w zakresie obszaru górniczego Jastrzębie III oraz złoża Bzie-Dębina, na którym kopalnia prowadzi działalność górniczą - podało MAP.

Kopalnia Bzie-Dębina zatrudnia obecnie niespełna 1,7 tys. osób; wszyscy chcący dalej pracować, także po przekazaniu części majątku do SRK, mają zagwarantowaną pracę w części Bzie.

JSW aktualnie nie planuje przekazywania pracowników kopalni Jastrzębie-Bzie do innych zakładów górniczych należących do JSW poza bieżącymi potrzebami pracodawcy. Obecnie aktualizowany jest model funkcjonowania KWK Jastrzębie-Bzie - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

W obszarze górniczym Jastrzębie III na powierzchni zakładu zlokalizowanych jest wiele obiektów budowlanych. Obszar ten, ze względu na ograniczenie możliwości dalszego wydobycia węgla, zaklasyfikowano jako aktywa przeznaczone do przekazania SRK - informowała w maju br. JSW, zakładając, że przekazanie wyodrębnionej części kopalni mogłoby nastąpić najwcześniej w końcu lipca br.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.