Górnictwo: woda tania nie jest, będzie droższa

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Woda w kopalni jest też utrudnieniem

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W projekcie nowego Prawa wodnego przewidziano, wynika to z unijnej dyrektywy, wzrost stawek opłat za korzystanie ze środowiska. Wpłynie to na rachunki płacone przez odbiorców indywidualnych, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne i przemysł, w tym wydobywczy. Bez wykorzystania wody górnictwo (w tym węgla kamiennego) nie mogłoby funkcjonować.

W KHW nie ma jeszcze dokładnej symulacji wzrostu kosztów z tytułu powyższych zmian. Ocenia się, że koszty korzystania z wody i wykonywania tzw. zrzutów stanowią 0,18 proc. kosztów rocznych spółki.

- Zmiana systemu opłat w przypadku JSW spowoduje wzrost kosztów o 255 proc., czyli o ok. 4 mln zł w skali roku. Na tym jednak nie koniec, ponieważ dojdą do tego koszty związane z koniecznością zainstalowania urządzeń pomiarowych na wszystkich posiadanych wylotach odprowadzających ścieki i wody deszczowe do środowiska. Jedno takie urządzenie kosztuje ok. 4 tys. zł - wylicza Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Spółki. - Wiąże się to nie tylko z zakupem samego urządzenia pomiarowego, ale również z koniecznością przebudowy całego kolektora zrzutowego, zbudowania i zabezpieczenia studzienki pomiarowej, gdyż niejednokrotnie miejsca odprowadzania ścieków znajdują się poza terenem zakładu. Wzrost kosztów własnych i firm zewnętrznych, świadczących usługi w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków, należałoby ująć w założeniach do przyszłorocznego planu techniczno-ekonomicznego.

Nowe Prawo wodne nałoży też obowiązek ustanowienia stref ochronnych ujęć wodnych, poprzedzonych koniecznością przeprowadzenia analizy ryzyka (zgodnie z oceną skutków regulacji koszt może wahać się granicach od 40-200 tys. zł dla jednego ujęcia wody). Termin dostosowania dla stref ochrony bezpośredniej, to 6 miesięcy do daty wejścia w życie ustawy, a dla strefy pośredniej - 3 lata.

W Polskiej Grupie Górniczej przewidują wzrost kosztów w wysokości ok. 5 mln zł rocznie. Planowane wzrosty dotyczą wody z ujęć własnych powierzchniowych i podziemnych oraz wody kupowanej od dostawców zewnętrznych - wyjaśnia spółka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.