Górnictwo: wkrótce notyfikacja ws. pomocy dla kopalń do KE

fot: Kajetan Berezowski

KE wskazywała wówczas, że przy współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie przetargowej wykonawców

fot: Kajetan Berezowski

W ciągu kilku dni Polska złoży w Komisji Europejskiej dokumenty ws. notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń Kompanii Węglowej. W środę (18 lutego) na rozmowach w tej sprawie w Brukseli był pełnomocnik rządu ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk.

Spotkał się on z zastępcą dyrektora generalnego ds. pomocy publicznej w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji KE Gertem-Janem Koopmanem.

- Spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze, Komisja Europejska przyjęła pierwsze odpowiedzi z naszej strony. Zadeklarowaliśmy, że jeszcze w lutym przekażemy wniosek notyfikacyjny programu pomocowego. Po złożeniu wniosku ponownie spotkamy się z przedstawicielami Komisji - powiedział Kowalczyk PAP po spotkaniu.

Rozmowy, które trwały około półtorej godziny, miały na celu wyjaśnienie wątpliwości, które KE ma w sprawie pomocy publicznej dla Kompanii Węglowej. Komisja przesłała do Polski kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi restrukturyzacji zakładów wschodzących w skład tej spółki.

- Komisja Europejska zwróciła się do polskich władz o odpowiedź na dziewięć pytań związanych z planem naprawczym dla KW. Udzieliliśmy odpowiedzi, Komisja je analizuje, na tym etapie odpowiedzi były wystarczające - powiedziała PAP rzeczniczka MSP Agnieszka Jabłońska-Twaróg.

- Spodziewamy się kolejnych pytań po złożeniu do notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń KW - dodała.

KE nie chce się wypowiadać na temat prowadzonych w tej sprawie rozmów.

- Jesteśmy w kontakcie z polskimi władzami w tej sprawie. Zgodnie z unijnym traktatem każde państwo członkowskie ma prawo decydować o swoim miksie energetycznym, ale jednocześnie, jeśli przewidziane są środki pomocy publicznej, unijne zasady dotyczące jej przyznawania muszą być przestrzegane - powiedział rzecznik KE ds. konkurencyjności Ricardo Cardoso.

Środowe spotkanie w sprawie pomocy publicznej dla kopalń było już drugim, które Kowalczyk odbył w Brukseli. Póki co, data kolejnego nie została zaplanowana, ale - jak powiedział rozmówca PAP - regularne rozmowy mają być kontynuowane.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, odpowiadając na interpelację posłanki PiS Jadwigi Wiśniewskiej ws. możliwości wsparcia sektora górniczego w Polsce podkreśliła, że choć w budżecie UE nie przewidziano środków na modernizację przemysłu wydobywczego, to są możliwości finansowania np. rozwoju technologii węglowych.

Cytowana w komunikacie PiS Vestager podkreśliła, że pomoc państwa może zostać przyznana dla niekonkurencyjnych kopalń węgla z przewidywaną datą zamknięcia na stałe i na podstawie szczegółowego planu zamknięcia. Chodzi o pokrycie bieżących strat produkcyjnych lub niektórych kosztów wynikających z zamknięcia kopalń.

"Takie szczególne koszty mogą obejmować na przykład przekwalifikowanie pracowników i inne świadczenia socjalne w celu złagodzenia poważnych konsekwencji społecznych zamknięć kopalń" - oświadczyła komisarz.

Na początku lutego w życie weszła nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia realizację części rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej. Zgodnie tymi przepisami, jeżeli do 1 stycznia 2016 r. rozpocznie się proces likwidacji kopalni przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - to może on zostać sfinansowany z dotacji budżetowej.

Plan, który przewiduje udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorstwu trzeba notyfikować w KE. Zgodnie z decyzją Rady UE z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla, możliwe są dwie kategorie pomocy. Pierwsza na zamknięcie jednostek produkcyjnych węgla, druga na pokrycie kosztów nadzwyczajnych.

W tym drugim przypadku są to koszty ponoszone w związku z zamknięciem jednostek produkcyjnych węgla (świadczenia społeczne, koszty związane z działaniami likwidacyjnymi, rekultywacyjnymi).

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.