Górnictwo: w maju rewizja strategii KGHM

fot: Krystian Krawczyk

Najwyżej ze spółek wydobywczych uplasował się KGHM, zajmując miejsce 6

fot: Krystian Krawczyk

W maju planujemy ogłosić rewizję strategii KGHM na lata 2017- 2021 z perspektywą 2040 roku - zapowiedział w piątek (5 maja) prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

- Rewizję strategii KGHM na lata 2017-2021 z perspektywą 2040 roku ogłosimy w maju. Bardzo niebawem. W oczywisty sposób zarząd musi się zmierzyć z kwestią oceny efektywności poszczególnych aktywów. Zwłaszcza w kontekście dłuższej perspektywy - powiedział dziennikarzom prezes spółki, który uczestniczył w Katarsko-Polskim Forum Gospodarczym.

Pytany o wypłatę dywidendy za 2017 r. prezes Domagalski-Łabędzki powiedział, że trwa dyskusja na ten temat. "Mamy w tej chwili (...) rekomendacje do rady nadzorczej, która zapozna się z naszymi deklaracjami i będziemy czekać na ostateczną decyzję walnego" - wyjaśnił.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej spółka ma przedstawić wyniki za I kwartał 2017 roku.

- Absolutnie wierzę w KGHM, uważam, że najtrudniejszy okres mamy za sobą. Koniunktura nam sprzyja, mamy stabilność i w zarządzie, i w procesie operacyjnym w obszarach, które sprawiały nam pewne trudności - np. aktywa zagraniczne - ocenił.

W połowie marca br. spółka podała w raporcie rocznym, że w tym roku będzie kontynuować prace związane z rewizją strategii.

- W 2016 r. zarząd KGHM Polska Miedź S.A. podjął decyzję o gruntownej rewizji strategii spółki. Rewizja strategii skoncentrowana jest na dostosowaniu celów spółki do przewidywanych możliwości finansowych z uwzględnieniem warunków rynkowych i konieczności optymalizacji kosztów - napisano wówczas w raporcie rocznym. Przekazano w nim, że "prace związane z rewizją strategii spółki nie zostały zakończone w 2016 r. i będą kontynuowane w 2017 r."

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych. Jego sercem jest największe w Europie złoże rudy miedzi zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce. Obecnie firma dysponuje zdywersyfikowanym geograficznie portfelem projektów górniczych. Posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach - w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi - 22,7 milionów ton - gwarantują firmie miano lidera przemysłu wydobywczego. W portfolio pojawiły się również nowe metale takie jak molibden, pallad czy nikiel.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.