Górnictwo: w listopadzie nieznacznie wzrosły krajowe ceny węgla dla energetyki, spadły dla ciepłownictwa - donosi Agencja Rozwoju Przemysłu

fot: Krystian Krawczyk

Rozpoczęcie sezonu grzewczego w północno-zachodniej Europie spowodowało, iż zapasy węgla w portach ARA w pierwszym tygodniu listopada obniżyły się o 235 tys. ton

fot: Krystian Krawczyk

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w listopadzie ub. roku wzrosły o 0,1 proc. wobec października, a ceny dla ciepłownictwa były niższe o 1,6 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Na rynkach międzynarodowych listopad przyniósł spadek cen węgla.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał w czwartek wartości, jakie osiągnęły w listopadzie ubiegłego roku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

W listopadzie 2019 r. polski węgiel dla energetyki był o 6,2 proc. droższy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, a w odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni wzrost wartości indeksu rok do roku wyniósł 3,3 proc.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

Średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła listopadzie 266,35 zł za tonę, wobec 266,03 zł za tonę w październiku, 263,36 zł we wrześniu, 258,89 zł w sierpniu i 260 zł za tonę w lipcu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w listopadzie było to 12,15 zł za gigadżul energii, wobec 12,17 zł w październiku, 12,10 zł we wrześniu oraz 11,91 zł w sierpniu i lipcu.

Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w listopadzie 2019 r. wartość 307,08 zł za tonę, wobec 312,07 zł za tonę w październiku, 308,22 zł we wrześniu, 308,91 zł w sierpniu oraz 313,80 zł za tonę w lipcu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w listopadzie było to 12,81 zł za gigadżul energii, wobec 12,93 zł w październiku, 12,88 zł we wrześniu, 12,87 zł w sierpniu oraz 12,98 zł za gigadżul energii w lipcu.

Listopad, po wzroście w październiku, przyniósł spadek cen węgla na świecie - ceny węgla energetycznego w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) spadły o 11,3 proc. w odniesieniu do października, podczas gdy w październiku ceny wzrosły o 10,4 proc. wobec września. Ceny osiągnięte w portach ARA w listopadzie ub. roku były o 39,7 proc. niższe niż w tym samym czasie rok wcześniej, kiedy indeks osiągnął wartość 89,27 dol. za tonę.

Polskie listopadowe indeksy cenowe w przeliczeniu na warunki portów ARA osiągnęły wartość 78,77 dol. za tonę dla węgla kierowanego do energetyki oraz 83,07 dol. za tonę węgla dla ciepłownictwa.

ARP oblicza miesięczne indeksy wspólnie z Towarową Giełdą Energii. Bazują one na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Wyznaczane są co miesiąc na podstawie danych przetwarzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, przy współpracy Towarowej Giełdy Energii. Obie instytucje, wraz z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, są współwłaścicielami metodologii obliczania indeksów.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.