Górnictwo: w kopalni Wujek produkują ekogroszek

fot: Kajetan Berezowski

Brygada pracowników zakładu przeróbczego kopalni Wujek pod czujnym okiem inż. Wioletty Woźniczki (pierwsza w szeregu) pilnie dogląda prawidłowego przebiegu procesów produkcji ekogroszku

fot: Kajetan Berezowski

Zmodernizowany zakład przeróbczy kopalni Wujek został dobrze przygotowany do produkcji groszku ekologicznego. Produkt już widnieje w ofercie handlowej Polskiej Grupy Górniczej. Nie ma problemu z jego nabyciem. Dobowa sprzedaż kształtuje się na poziomie 250 t.

Kopalnia przygotowywała się do produkcji ekogroszku od dłuższego czasu. Część niezbędnych urządzeń i podzespołów do maszyn pozyskano z likwidowanego zakładu mechanicznej przeróbki węgla ruchu Śląsk. Wymienione zostały zsuwnie i przesypy oraz układy sit w przesiewaczach, celem pozbycia się podziarna i wyodrębnienia klasy ziarnowej 6-25 mm.

Własnymi siłami
- Modernizacja zakładu przeróbczego odbyła się więc niejako własnymi siłami i nie pociągnęła za sobą wielkich wydatków – podkreśla Zbigniew Kornaszewski, główny inżynier ds. przeróbki mechanicznej węgla w kopalni Wujek.

Należy jednak przyznać, że sam węgiel pochodzący ze ściany 1L w pokładzie 405 sam w sobie charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami jakościowymi. Jego wartość opałowa określona jest w przedziale pomiędzy 28 a 31 tys. kJ/kg. Ma niską zawartość popiołu i siarki, nie tworzy też charakterystycznej dla niektórych węgli powłoki utrudniającej jego spalanie.

Co najważniejsze, produkcja ekologicznego węgla, który otrzymał nazwę handlową „Wujek ekogroszek”, przebiega bez zakłóceń i jak obiecuje kierownictwo zakładu mechanicznej przeróbki węgla, tak ma pozostać. Aby jednak tak było, ważną rolę pełnią służby kontroli jakości węgla, które na bieżąco monitorują parametry jakościowe innowacyjnego paliwa węglowego.

- Nigdy jeszcze się nie zdarzyło, żeby jakaś awaria maszyny lub inne zdarzenie techniczne doprowadziło do wstrzymania ruchu zakładu górniczego. W naszej strukturze funkcjonuje oddział mechaniczny złożony ze spawaczy, monterów i ślusarzy, którzy błyskawicznie usuwają ewentualne awarie. To najlepsi fachowcy. Pracownicy bezpośrednio zatrudnieni przy produkcji węgli „groszków” zostali odpowiednio przeszkoleni. Braki kadrowe uzupełniliśmy dzięki alokacji z ruchu Śląsk. Załoga liczy w sumie niewiele ponad 80 osób. Mam do nich pełne zaufanie. To zgrana ekipa – zapewnia Kornaszewski.

Teraz najważniejsze, aby przestrzegany był ściśle reżim technologiczny produkcji ekologicznego paliwa.

- Mogę zapewnić, że wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku. „Wujek ekogroszek” to nasze oczko w głowie – przekonuje inż. Wioletta Woźniczka, dozorca ruchu w zakładzie przeróbczym.

Na przysłowiowym pniu
Popyt na ekologiczny węgiel z Wujka na razie przekracza podaż. Na rynku tego typu węgle sprzedają się na przysłowiowym pniu. „Wujek ekogroszek” odbierają autoryzowani sprzedawcy PGG, dostarczając go do punktów sprzedaży opału w całym kraju. Indywidualni odbiorcy mogą zakupić produkt jednorazowo w ilości nie większej niż 6 t. Każdy klient otrzymuje stosowny certyfikat zawierający informacje o parametrach produktu. Stanowi on również podstawę do ewentualnej reklamacji. Nic też nie wskazuje na to, że ekologicznego węgla miałoby zabraknąć. Jest on magazynowany zarówno w specjalnych zbiornikach, jak i zrzucany na zwałowisko, skąd w każdej chwili może trafić do załadunku.

Kopalnia Wujek, prócz ekogroszku, produkuje również groszki odbierane przez energetykę zawodową. I tego sortymentu jest pod dostatkiem. Wydobycie dobowe katowickiej kopalni kształtuje się na poziomie ok. 4,5 do 5 tys. t surowca.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.