Górnictwo: w Brukseli będą rozmawiać o przyszłości Sośnicy

fot: Jarosław Galusek/ARC

Sośnica miała zostać przeniesiona do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca 2018 r. Prawdopodobnie w lipcu będzie wiadomo, jaka czeka ją przyszłość

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kopalnia Sośnica ma pozostać w Polskiej Grupie Górniczej – informuje wtorkowa, 3 lipca, „Rzeczpospolita”.

W połowie lipca w Brukseli przedstawiciele resortu energii i PGG będą przekonywać Komisję Europejską, by zgodziła się na wykreślenie Sośnicy z listy polskich kopalń przeznaczonych do zamknięcia - wynika z informacji dziennika.

Gliwicka kopalnia miała zostać przeniesiona do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca 2018 r. Plany te jednak uległy zmianie. „Rz” przypomina, że w 2015 r. Sośnica miała najgorsze wyniki w Kompanii Węglowej. Z informacji dziennika wynika, że obecnie kopalnia przynosi zyski, a PGG chce ja pozostawić pod swoimi skrzydłami. Zakładem zainteresowany jest ponoć Węglokoks.

Rzecznik PGG Tomasz Głogowski przyznał jednak, że Grupa nie planuje sprzedaży kopalni.

Z informacji dziennika wynika, że zarząd PGG chce przekonać unijnych urzędników, że Sośnica jest rentowna i może zostać zlikwidowana w późniejszych latach z własnych środków.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rentawdowia1

Renta wdowia idzie w górę. Sprawdź, ile zyskasz

Od 1 stycznia 2027 r. zmieni się kluczowy parametr renty wdowiej – udział drugiego świadczenia wzrośnie z 15 do 25 proc., co przełoży się na wyższe comiesięczne wypłaty dla wdów i wdowców. ZUS przypomina, że zmiana nastąpi z urzędu, bez konieczności składania nowych wniosków.

1

Oktoberfest w beskidzkim wydaniu. Pomysł na integrację firmową w Hotelu*** NAT Wisła

Szukasz pomysłu na oryginalne spotkanie dla pracowników, integrację zespołu albo nieformalne wydarzenie dla klientów? Jesienny wyjazd w klimacie Oktoberfestu może być świetną alternatywą dla tradycyjnej kolacji firmowej. Hotel*** NAT Wisła zaprasza na wyjątkową imprezę OKTOBER w Malince, gdzie bawarski klimat spotyka się z tyrolską atmosferą, góralską gościnnością i beskidzkimi smakami.

Ponad 1,13 mln cudzoziemców pracuje w Polsce. Większość to Ukraińcy

Na koniec lutego 2026 r. w Polsce pracowało 1 132 400 cudzoziemców – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To o 7,1 proc. (75 tys. osób) więcej niż rok wcześniej i o 1,2 proc. (13,4 tys.) więcej niż na koniec stycznia 2026 r.

Czy kolejka wąskotorowa wróci do Tauron Parku Śląskiego?

W Tauron Parku Śląskim przywracana są dawne atrakcje. Oddano też do użytku dwa odcinki historycznej trasy Kolei Linowej Elka, a od ubiegłego sezonu działa już nowe kąpielisko Fala. Czy jest szansa na powrót jeszcze jednej atrakcji – parkowej kolejki wąskotorowej? Zapytaliśmy o to prezesa parku Pawła Bilangowskiego.