Górnictwo: w Bobrku nie chcą się ścigać, wolą fedrować z rozwagą

fot: Kajetan Berezowski

Jarosław Gajdamowicz i Rafał Wiśniowski prezentują pamiątkowy dyplom potwierdzający przyznany tytuł „Bezpiecznego Oddziału Wydobywczego”

fot: Kajetan Berezowski

Oddział GRP 2 kopalni Bobrek-Piekary ruch Bobrek (Węglokoks Kraj) jest jednym z laureatów siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczny Oddział Wydobywczy”. Zorganizowała go działającą przy Wyższym Urzędzie Górniczym Fundacja „Bezpieczne Górnictwo im. prof. W. Cybulskiego”.

Eksperci oceniali liczbę zaistniałych wypadków, występujące zagrożenia, warunki pracy oraz wyniki przeprowadzanych kontroli przez organy nadzoru górniczego.

- Prawdziwa niespodzianka na Barbórkę! Jesteśmy nią mile zaskoczeni. To dla nas ogromne wyróżnienie, na które zapracowała cała załoga. Większą część oddziału stanowią ludzie młodzi, absolwenci szkół zawodowych i techników. Na pewno brakuje im jeszcze doświadczenia, ale starsi koledzy chętnie pomagają, uczą ich fachu, no i - ma się rozumieć - pilnują. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo. Taki styl pracy przyjęliśmy i jak widać przynosi on efekty – skomentował Jarosław Gajdamowicz, sztygar oddziałowy oddziału GRP 2.

Nagrodzeni górnicy wykazali się wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny bhp już w trakcie eliminacji zakładowych. Pozostawili w tyle 38 oddziałów ruchowych kopalni.

- W prowadzonym rankingu zakładowym oddział GRP2 był bezkonkurencyjny, można więc było mieć spore nadzieje na wysoką pozycję w finale. W sumie zrobili wszystkim miłą niespodziankę na Barbórkę. Należą im się słowa uznania - skomentował Rafał Wiśniowski, główny inżynier BHP w kopalni Bobrek-Piekary.

Dosłownie dwa dni przed uroczystością wręczenia nagrody, we wtorek 29 listopada, górnicy z działu GRP 2 zakończyli prace związane z drążeniem przecinki ściany 7 w pokładzie 503. Uzyskano obiegowy prąd powietrza umożliwiający rozpoczęcie prac zbrojeniowych, tak aby od stycznia 2017 r. mogło ruszyć wydobycie.

- Warunki geologiczne były trudne, ale górnicy poradzili sobie z tym zadaniem, dotrzymując terminu realizacji. Potwierdzili zatem raz jeszcze, że potrafią pracować sprawnie, a zarazem bezpiecznie – zauważa Tomasz Szostek, główny inżynier ds. inwestycji i przygotowania produkcji.

Zastrzega jednak, że żadne wyścigi na rekordy nie wchodziły w grę.

- Na dole spotykamy się z zagrożeniem tąpaniami III stopnia, wybuchem pyłu węglowego klasy B oraz pożarowym. Trzeba zatem prowadzić roboty zgodnie z opracowaną technologią i projektem technicznym, w sposób racjonalny, zachowując wysokie standardy bezpieczeństwa. Węgiel mamy bardzo dobrej jakości, dużo się inwestuje w innowacyjne technologie wydobywcze. Staramy się dbać o komfort i bezpieczeństwo pracy załogi, wozić ludzi i materiał jak najbliżej prowadzonych robót. Młodzi górnicy kierowani są na kursy specjalistyczne, aby mogli uzyskać wymagane kwalifikacje – dodaje Szostek.

Kopalnia Bobrek-Piekary ma obecnie cztery ściany, wszystkie eksploatowane na zawał, po dwie na każdym ruchu. Niebawem ruszy wydobycie ścianą 7 w pokładzie 503 na ruchu Bobrek. W ruchu piekarskim natomiast uruchomienie nowej ściany planowane jest mniej więcej na połowę 2017 r. Obecnie zespolona kopalnia daje w sumie 9 tys. t węgla na dobę.

- Teraz priorytetem jest uzbrojenie i uruchomienie ściany 7 w pokładzie 503. Przy jej eksploatowaniu nie będzie jakiegoś rekordowego postępu, ponieważ podstawowym determinantem jest bezpieczeństwo załogi i powierzchni. Dekoncentrujemy wydobycie, prowadzimy szeroką profilaktykę tąpaniową, wykonujemy strzelania odprężające – tłumaczy dalej Tomasz Szostek.

Wracając do wyróżnień, warto dodać, że sukces górników z oddziału GRP 2 nie był jedynym w ostatnim czasie. Oto bowiem w zorganizowanym przez Wyższy Urząd Górniczy i Fundację „Bezpieczne Górnictwo im. prof. W. Cybulskiego” konkursie pt. „Na początek 180 dni bez wypadku”, kopalnia Bobrek-Piekary otrzymała nagrodę specjalną za innowacyjne przedsięwzięcia w prewencji wypadkowej, które będą promowane przez WUG w ramach dobrych praktyk. W konkursie, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, udział wzięło 35 zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny, rudy miedzi, cynk i ołów oraz sól kamienną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.