Górnictwo: trwa głębienie szybu dla Polskiej Miedzi

1359957162 sw4

fot: PeBeKa

Budowa szybu SW-4 jest strategiczną inwestycją dla KGHM

fot: PeBeKa

Kontynuowana jest największa inwestycja górnicza realizowana przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa dla KGHM. Aktualnie trwa głębienie szybu wentylacyjnego SW-4 w pokładzie soli kamiennej. Do tej pory przy użyciu kombajnu szybowego PeBeKa udało się pokonać 31 metrów w warstwie soli, a sam szyb osiągnął już głębokość ponad 1057 metrów.

Budowa szybu SW-4 jest strategiczną inwestycją dla KGHM. Jest on niezbędny do uruchomienia wydobycia w obszarze określanym jako Głogów Głęboki Przemysłowy. Docelowo SW-4 będzie funkcjonował w ramach struktury Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice.

W lipcu 2012 roku budowany przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa szyb SW-4 osiągnął głębokość 1000 metrów. Prace komplikuje obecnie nie tylko duża głębokość, ale również mniej więcej 155-metrowy odcinek soli kamiennej, który wymaga zastosowania innych technologii niż dotychczas. Po raz pierwszy w dotychczasowej historii spółka spotkała się z pokładem, który ma tak dużą miąższość i tak głęboko (1027 -1182 metrów) zalega.

Już od jesieni zeszłego roku PeBeKa przygotowywała się do tego wyzwania: we wrześniu odwiercono dwa otwory badawcze, które pozwoliły załodze określić zagrożenie wodne i gazowe, a także uściślić położenie stropu pokładu soli. W połowie listopada na dół SW-4 został opuszczony i zmontowany oraz dostosowany do nowych zadań kombajn KDS-2. Przed zainstalowaniem maszyny w szybie został wykonany wyłom technologiczny, który poszerzył średnicę szybu do 10 metrów.

Tak więc szyb o standardowej średnicy 7,5 metra w świetle obudowy na głębokości ponad kilometra nagle się rozszerza. Kombajn jest dostosowany nie tylko do pracy w warstwie soli, ale również do większej średnicy szybu.

Po tych przygotowaniach 4 grudnia rozpoczęło się głębienie szybu SW-4 w soli kamiennej z zastosowaniem obudowy powłokowo-łukowej z profili V 25.

- Do tej pory zgłębiliśmy już 31 metrów szybu w pokładzie soli, a SW-4 osiągnął głębokość ponad 1057 metrów - mówi Aleksander Hodyl, kierownik Kierownictwa Rejonu Górniczego Szyby w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa. - W połowie stycznia wykonaliśmy ostatnie prace związane z przystosowaniem urządzeń do prowadzenia głębienia w pokładzie soli. Chodziło o dostosowanie rozparcia pomostu roboczego na średnicę 10 metrów oraz poszerzenie górnego podestu pomostu roboczego tak, aby dopasować go do zwiększonej średnicy szybu.

Budowa szybu SW-4 jest strategiczną inwestycją dla KGHM. Jest on niezbędny do uruchomienia wydobycia w obszarze określanym jako Głogów Głęboki Przemysłowy. Inwestycję rozpoczęto w 2008 r. Ma zostać ukończona, wg planów, w połowie 2013 r. Planowana głębokość szybu wynosi 1250 m, średnica w świetle to 7,5 m. Docelowo SW-4 będzie funkcjonował w ramach struktury Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.