Górnictwo: tarnogórskie zabytki potrzebują wsparcia

fot: Maciej Dorosiński

"Srebrny pociąg" ruszy 2 października i będzie można nim dojechać Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

fot: Maciej Dorosiński

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z resortem sportu i turystyki mają podjąć wspólne działania wobec ambasadorów państw, które w lipcu tego roku zdecydują o wpisie tarnogórskich obiektów pogórniczych na listę UNESCO – głosi komunikat wydany po wyjazdowym spotkaniu Sejmowej Komisji Kultury w Tarnowskich Górach, które odbyło się w środę (26 kwietnia).

Zdecydowano również, że w Warszawie zorganizowana zostanie prezentacja, która pokaże nasze starania o wpis na listę UNESCO zagranicznym ambasadorom, którzy pracują w Warszawie.

- Musimy pokazać naszą determinację. Zamierzamy skierować postulat do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz resortu sportu i turystyki, aby podjęły wzmożone działania wobec ambasadorów państw, które w lipcu tego roku zdecydują o wpisie tarnogórskich obiektów pogórniczych na listę UNESCO. Konieczna jest promocja naszego wniosku i przedstawienie jego rangi - podkreślił Ireneusz Raś, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Zdaniem posła Tomasza Głogowskiego wizyta parlamentarzystów to wyrazisty sygnał wsparcia tarnogórskich starań o wpis na listę UNESCO.

Najważniejszym jest kryterium merytoryczne, ale ostatni etap to polityka – twierdzi tarnogórski poseł podkreślając, że wniosek złożony przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej dotyczy wyjątkowego zabytku.

- Tu nie chodzi o piramidę w Gizie czy Taj Mahal. W przypadku kopalni srebra, to co najcenniejsze ukryte jest w głębi i dokumentach. Praca nad wnioskiem trwała kilka lat. Jest on dobrze przygotowany. Liczymy na sukces – podkreślił Głogowski.

Pasjonaci historii tarnogórskich podziemi skrupulatnie gromadzili materiały, przejrzeli setki stron dawnych kronik.

- Ponad 500 stron merytorycznych faktów, które zawarliśmy we wniosku pozwoliło nam odgrzebać wiele nieznanych dotąd faktów. Dzięki temu wiemy więcej o historii tej części Śląska. Wpis na listę UNESCO byłby wspaniałym zwieńczeniem naszej pracy. Z pewnością przysporzyłby również środków niezbędnych na dalsze inwestycje, a mamy ich w planie sporo – przyznał Marek kandzia, przewodniczący zarządu SMZT.

W czasie dwudniowej wizyty posłowie spotkali się także z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządowych.

- Maszyna parowo to była tako rewolucja jak terozki internet. Dziękuja Wom, że będziecie chcieli godać o tym jak to jest ważne i piękne miejsce dla cołkij Europy – przemówił po śląsku Henryk Mercik, członek zarządu Województwa Śląskiego.

Krystyna Kosmala, starosta tarnogórski, podziękowała wszystkim osobo zaangażowanym w prace nad wpisem na listę UNESCO.

- Nie szczędźmy wysiłku, byśmy mogli w lipcu świętować, przyjedźcie do nas uczcimy to razem - zwróciła się do posłów.

Warto zatem wiedzieć, że tarnogórska ziemia kryje w sobie ponad 150 km wyrobisk. Sama trasa turystyczna liczy 1740 m. Jest to niewielki, ale bardzo reprezentatywny fragment podziemi. Kolejnym fragmentem jest Sztolnia Czarnego Pstrąga. We wniosku wpisanych jest w sumie 28 obiektów, które odzwierciedlają wyjątkową powszechną wartość, w tym wylot sztolni, portal kamienny, hałda popłuczkowa i tereny pogórnicze, które miasto już zabezpieczyło jako historyczne, związane z górnictwem.

W Tarnowskich Górach są przekonani, że pomoc posłów z sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki i służb Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyniesie wreszcie upragniony w postaci wpisu pogórniczych zabytków Ziemi Tarnogórskiej na listę światowych zabytków UNESCO.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.