Górnictwo: szyby Wieczorka przygotowywane do przekazania SRK

fot: Maciej Dorosiński

KHW finalizuje przygotowania do przekazania do SRK wydzielonej części kopalni Wieczorek, w skład której wejdą szyby Poniatowski (na zdjęciu) i Wschodni wraz z infrastrukturą techniczną i nieruchomościami

fot: Maciej Dorosiński

Katowicki Holding Węglowy (KHW) finalizuje przygotowania do przekazania Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) dwóch szybów 190-letniej kopalni Wieczorek w Katowicach. Jeżeli przekazanie zaakceptuje minister energii, majątek może trafić do SRK w końcu przyszłego tygodnia.

W zawartym na początku marca porozumieniu ze stroną społeczną, poprzedzającym połączenie KHW z Polską Grupą Górniczą (PGG), ustalono, że wydzielona część kopalni Wieczorek trafi do SRK jeszcze przed wyznaczonym na początek kwietnia terminem fuzji obu firm. Wraz z majątkiem do SRK ma przejść grupa ok. 500 pracowników holdingu, uprawnionych do skorzystania z osłon socjalnych - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych.

Jak powiedział w środę PAP rzecznik holdingu Wojciech Jaros, KHW finalizuje przygotowania do przekazania do SRK wydzielonej części kopalni Wieczorek, w skład której wejdą szyby Poniatowski i Wschodni wraz z infrastrukturą techniczną i nieruchomościami. Ostateczny termin przekazania obu szybów do SRK nie został jeszcze ustalony - nieoficjalnie przedstawiciele spółek wymieniają wstępną datę 24 marca, jeżeli wcześniej formalną zgodę na przeniesienie majątku wyda właściciel holdingu i SRK, którego funkcje wypełnia minister energii.

Według rzecznika holdingu, w przyszłym tygodniu powinna być również znana dokładna liczba pracowników, którzy wraz z wydzielonym majątkiem Wieczorka przejdą do SRK. W ubiegłym tygodniu w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski wymieniał liczbę 517 osób. Ponieważ jednak przejście do spółki restrukturyzacyjnej ma charakter dobrowolny, ostateczna liczba będzie wynikała ze złożonych deklaracji oraz zgody pracodawcy na odejście danego pracownika.

Jak wcześniej informowali przedstawiciele KHW, w ponad 190-letniej kopalni Wieczorek w Katowicach kończą się złoża węgla; dostępny jeszcze surowiec ma być wyeksploatowany od strony sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic. W styczniu obie kopalnie zyskały podziemne połączenie - doszło do połączenia chodnika transportowego w kopalni Wieczorek z przekopem na poziomie 720 w kopalni Murcki-Staszic. Wykonane wyrobisko - chodnik o długości 188 m - to pierwszy etap realnego połączenia pod ziemią tych dwóch kopalń. Teraz wykonane będą dodatkowe wyrobiska, m.in. wentylacyjne, które pozwolą całkowicie uniezależnić ten rejon kopalni Wieczorek od zakładu macierzystego.

Pozostała część Wieczorka, wraz z infrastrukturą dołową i powierzchniową, ma znaleźć się w spółce restrukturyzacyjnej do końca 2017 roku, choć będzie to jeszcze analizował specjalny zespół, powołany w myśl zawartego na początku marca porozumienia ze stroną społeczną. Wraz z przekazywanym majątkiem Wieczorka do SRK mogłaby przejść - jak wcześniej szacowano - kolejna grupa ok. 700 pracowników. DO SRK - także po analizie zespołu - ma również trafić należący do KHW ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej.

Dzisiejsza kopalnia Wieczorek powstała w 1826 r. W początkach XX wieku przy kopalni powstało osiedle robotnicze Nikiszowiec, uważane dziś za główną turystyczną atrakcję Katowic. Tworzy je kompleks połączonych ze sobą budynków z charakterystycznej czerwonej cegły, skupionych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny. Osiedle znane jest m.in. z licznych filmów o Górnym Śląsku. Od sześciu lat Nikiszowiec jest Pomnikiem Historii. Historię zakładu i mieszkańców robotniczego osiedla, wybudowanego dla pracowników kopalni przez spółkę górniczą Georg von Giesche's Erben, opisała Małgorzata Szejnert w nagradzanej książce "Czarny ogród".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.