Górnictwo: strategia PGG skrojona na lata

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Strategię Polskiej Grupy Górniczej zaprezentował w czasie Europejskiego Kongresu Gospdarczego prezes spółki Tomasz Rogala

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

Najbliższych 13 lat będzie dla Polskiej Grupy Górniczej okresem dynamicznego rozwoju i stabilizacji jej pozycji rynkowej – wynika ze strategii spółki, zaprezentowanej w środę (10 maja) w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

PGG zamierza do 2030 r. umocnić pozycję kluczowego dostawcy dla krajowego systemu energetycznego, potwierdzając w ten sposób swą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Grupa planuje zabezpieczać potrzeby energetyki zawodowej na węgiel aż w 41 proc. (obecnie jest to 39 proc.), zwiększyć dostawy dla ciepłownictwa i energetyki przemysłowej, tak by zapewniać 77 proc. spalanego przez nie węgla (dzisiaj 54 proc.) oraz być producentem ponad połowy surowca kupowanego przez klientów indywidualnych.

Wydobycie 30 milionów ton
Aby osiągnąć te założenia, kopalnie PGG w latach 2017-2030 wydobywać mają średniorocznie 30 mln t.

Spółka zakłada, że w okresie obowiązywania strategii, m.in. dzięki doskonaleniu technologii produkcyjnych, nastąpi odczuwalny wzrost efektywności. W stabilizacji produkcji pomóc mają wprowadzone rozwiązania organizacyjne, takie jak możliwość alokacji załóg pomiędzy ruchami, przygotowanie odpowiedniej liczby ścian eksploatacyjnych, standaryzacja sprzętowa, dająca możliwość wykorzystywania sprzętu w różnych rejonach i ruchach oraz dbałość o optymalny poziom bazy zasobowej.

W planach spółki jest powiększenie zasobów przemysłowych, czyli możliwych do wydobycia pod względem ekonomicznym i technicznym, o 261 mln t.

Dostosować do potrzeb odbiorców
PGG w najbliższej przyszłości zamierza sięgnąć po złoża: Imielin Północ, Śmiłowice, Za Rowem Bełckim oraz Murcki Głębokie. Pochodzący z kopalń PGG produkt ma być dostosowany do potrzeb odbiorców, a temu celowi służyć ma m.in. rozbudowa i modernizacja zakładów przeróbki mechanicznej węgla, skoncentrowanych w kopalniach zespolonych.

Miliardy na inwestycje
Strategia zakłada także, że roczne nakłady spółki na rozwój wyniosą 1,7 mld zł. Do 2030 r. PGG planuje wydać na budownictwo inwestycyjne, czyli przygotowanie nowych ścian i drążenie niemal 1800 km wyrobisk, ponad 13 mld zł.

Ponad 2 mld zł pochłonąć mają inwestycje w środki transportowe, ponad miliard zł - drążenie szybów, natomiast nakłady na modernizację zakładów przeróbki mechanicznej węgla wyniosą 750 tys. zł. Aby zapewnić inwestorom oczekiwaną stopę zwrotu, spółka kładzie nacisk na zapewnienie rentowności sprzedaży, uzyskanie odpowiedniego poziomu zysków oraz utrzymanie dodatnich przepływów finansowych.

Osiągnięcie tych celów ma stać się możliwe dzięki obniżeniu kosztu produkcji węgla do 203 zł/t w 2030 r. W 2017 r. koszt ten jest aż o 36 zł wyższy.

W galerii: prezentacja strategii PGG podczas Europejskiego Konkresu Gospodarczego w Katowicach (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.