Górnictwo: sporna koncesja

fot: Krystian Krawczyk

Zasobność Lubelskiego Zagłębia Węglowego pozwala nie tylko na dalsze bezpieczne funkcjonowanie i rozwój istniejących już przedsiębiorstw, ale także na budowę nowych kopalń węgla kamiennego

fot: Krystian Krawczyk

Trwa kolejna odsłona sporu o koncesję na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Lubelskie Zagłębie Węglowe - obszar K-6 i K-7. Stronami są LW Bogdanka oraz spółka Prairie Downs Metals Limited Co, a arbitrem Ministerstwo Środowiska przyznające koncesje.

W związku z decyzją MŚ o utrzymaniu w mocy decyzji o odmowie udzielenia koncesji LW Bogdanka poinformowała, że niezwłocznie złoży skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

- Decyzja Ministerstwa Środowiska jest według nas wadliwa, dlatego też nie składamy broni w walce o koncesję na obszar K-6-7. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami rozstrzygnięcie sporu znajdzie swój finał na drodze sądowej. Przyznanie koncesji na K-6-7 naszej spółce to nie tylko rozwiązanie zapewniające zagospodarowanie nowych, perspektywicznych obszarów przez Bogdankę, dostarczającą ponad 25 proc. węgla dla polskich elektrowni. To także gwarancja, że złoża w tym sąsiadującym z Bogdanką i rozpoznanym już obszarze zostałyby wykorzystane w sposób najbardziej efektywny i racjonalny, co leży przecież w żywotnym interesie Skarbu Państwa. Nie sposób zgodzić się także z przesłanką odmowy udzielenia koncesji w postaci tzw. interesu publicznego - argumentuje Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka.

Z ministerialnej decyzji zadowolona jest natomiast Prairie Downs Metals Limited, posiadająca koncesje rozpoznawcze na obszar K-6-7 oraz na sąsiadujące obszary koncesyjne, kończąca program odwiertów i badań. Po zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej PD Co uzyska pierwszeństwo w ustanowieniu na jej rzecz użytkowania górniczego na potrzeby prowadzenia wydobycia.

- Zarówno decyzja odmawiająca przyznania koncesji spółce Lubelski Węgiel Bogdanka, jak i decyzja ostateczna dowodzą, że Polska jest krajem respektującym zasadę państwa prawa - podaje spółka w komunikacie.

PD Co stoi na stanowisku, że przeprowadzone przez nią rozpoznanie nie tylko umożliwiło weryfikację archiwalnej dokumentacji, ale przyczyniło się również do powiększenia zasobu informacji geologicznej o złożach węgla zalegających na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego, przynosząc wymierną korzyść dla Skarbu Państwa.

- Utrzymanie decyzji ministra środowiska przyjęliśmy ze zrozumieniem, ponieważ od początku prowadzimy naszą inwestycję zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi standardami. Uważam, że żaden komercyjny podmiot nie może unikać ponoszenia wydatków na eksplorację, jeżeli zamierza uzyskać od Skarbu Państwa koncesję na prowadzenie działalności wydobywczej. Bez pracy nie ma kołaczy. W światowym przemyśle wydobywczym powszechną zasadą jest, że żadnej spółce nie przyznaje się za darmo, bez przeprowadzenia na jej koszt niezbędnego rozpoznania, prawa do czerpania korzyści z wydobywania surowców. Silne wsparcie lokalnych społeczności oraz zaangażowanie władz jest kluczowym czynnikiem dla realizacji budowy kopalni - powiedział Janusz Jakimowicz, prezes PD Co.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.