Górnictwo: spektakularny sukces kopalń Kompanii Węglowej

fot: Jarosław Galusek/ARC

Z rąk Mirosława Koziury, prezesa WUG, wyróżnienie odbiera Stanisław Konsek, dyrektor kopalni Jankowice, która została liderem górniczego bezpieczeństwa pracy

fot: Jarosław Galusek/ARC

+6 Zobacz galerię

Galeria
(9 zdjęć)

Po raz trzeci z rzędu liderami bezpieczeństwa pracy górnictwa podziemnego zostały zakłady Kompanii Węglowej SA. Sukces górników tej spółki jest spektakularny i prestiżowy, ponieważ wywalczyli wszystkie nagrody, które były do zdobycia w tegorocznej, 20 już edycji konkursu Bezpieczna Kopalnia.

- W 2014 r. w rankingu bezpieczeństwa pracy na 31 ocenianych kopalń węgla kamienneg, pięć najwyższych lokat uzyskały załogi pięciu zakładów Kompanii Węglowej - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, doradca i rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

Dzisiaj, 26 lutego, podczas gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, ogłoszony został werdykt wielkiej kapituły konkursu Bezpieczna Kopalnia, która w tym roku pracowała pod przewodnictwem Piotra Wojtachy, wiceprezesa WUG. W rankingu górnictwa węgla kamiennego pierwszą lokatę przyznano kopalni Jankowice. Drugie miejsce otrzymała kopalnia Brzeszcze. Na trzecim miejscu znalazły się ex aequo trzy kopalnie: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit. W kategorii rud miedzi nagrody nie przyznano.

- Na pewno jest to sukces naszej załogi, bo to ona każdego dnia pracowała na tę nagrodę. Trzeba jednak pamiętać o górniczym szczęściu. Sprzyjało nam ono i unikneliśmy tych najgorszych zdarzeń. Musze też zaznaczyć, że w kopalni zawsze w kwestii bezpieczeństwa jest coś do zrobienia. To jest permamentna praca. Dlatego ciągle przestrzegamy i szkolimy załogę tym bardziej, że mamy wielu młodych pracowników, którzy wdrażają się w arkana sztuki górniczej. Tu liczymy szczególnie na tych starszych pracowników, że wykształcą swoich następców - tak skomentował w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl zdobycie pierwszego miejsca w konkursie dyrektor kopalni Jankowice Stanisław Konsek.   

Zasługa górników, kierownictwa i dozoru
- Sukcesy w bezpieczeństwie pracy, uzyskane przez załogi kopalń należących do Kompanii Węglowej SA cieszą nas szczególnie, zważywszy na poważne problemy ekonomiczne, z którymi boryka się ta spółka od wielu miesięcy. Okazało się, że górnicy potrafią pilnować standardów bezpieczeństwa w skrajnie trudnej atmosferze, eskalacji protestów i w poczuciu zagrożenia miejsc pracy. Doskonałe lokaty w konkursie bezpieczeństwa pracy to także zasługa kierownictwa i pracowników dozoru tych kopalń, którzy ze starannością wykonywali swoje obowiązki z zakresie zwalczania i monitorowania zagrożeń występujących w tych zakładach. Po raz 20. rozstrzygaliśmy ten konkurs i muszę przyznać, że coraz wyżej ustawiana jest poprzeczka dla liderów bezpieczeństwa. Bierzemy pod uwagę wszystkie wypadki w zakładzie górniczym, również te dotyczące tak zwanej załogi obcej, czyli pracowników firm wykonujących usługi w danej kopalni - powiedział Mirosław Koziura, prezes WUG, który wręczył nagrody laureatom konkursu Bezpieczna Kopalnia 2014.

Ranking bezpiecznych kopalń jest wspólnym dziełem przedstawicieli: WUG, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji Bezpieczne Górnictwo im. W. Cybulskiego, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

31 kopalń pod lupą
- Celem konkursu jest promowanie osiągnięć w zakresie bezpieczeństwa pracy w polskich kopalniach oraz wyróżnianie załóg, wykazujących największą dbałość o przestrzeganie przepisów i zasad bhp - wyjaśnia Jolanta Talarczyk. - Liderów wskazują wymierzalne kryteria. W Konkursie Bezpieczna Kopalnia oceniane i porównywane są wskaźniki bezpieczeństwa pracy w 31 kopalniach wydobywających węgiel kamienny oraz trzech eksploatujących złoża rudy miedzi. Głównymi kryteriami rankingu są: trzy kolejne lata bez wypadków śmiertelnych, liczba wypadków lekkich, liczba kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu oraz występujące w danym zakładzie zagrożenia naturalne, liczebność załogi i wielkość wydobycia w bieżącym roku.

Tegoroczny lider górniczego bezpieczeństwa pracy KWK Jankowice jest na czele rankingu po raz trzeci z rzędu (w ub.r. dzieliła się sukcesem lidera z KWK Brzeszcze). Jankowice na progu 2015 r. mają za sobą sześć lat bez wypadku śmiertelnego.

Jankowice 5 razy pierwsze
W pierwszej edycji konkursu Bezpieczna Kopalnia w 1996 r., tytuł kopalni pracującej najdłużej bez wypadku śmiertelnego (wówczas osiem lat z rzędu) otrzymała Janina, po niej ten tytuł przejęła w następnych latach KWK Kazimierz-Juliusz, do której należy rekord - 12 lat fedrunku bez wypadku śmiertelnego. Niestety, w ub.r. ta dobra passa została w sosnowieckiej kopalni przerwana.
Z analizy 20-letnich werdyktów wielkiej kapituły konkursu wynika, że na symbolicznym "pudle zwycięzców" najczęściej, czyli aż siedem razy, znajdowały się załogi kopalń: Bolesław Śmiały (dwa razy II miejsce, pięciokrotnie III) oraz Kazimierz Juliusz (siedmiokrotnie na III miejscu). Pięciokrotnie wśród najbezpieczniejszych zakładów górniczych znaleźli się przedstawiciele czterech kopalń: Jankowice (pięć razy wywalczyli I miejsce!), Pokój (dwa razy - I miejsce, raz - II, i dwa razy - III), Ziemowit (dwa razy -I miejsce, raz - II i dwa razy - III), Brzeszcze (raz - I miejsce, trzy razy - II i raz III).

W galerii: Ogłoszenie i wręczenie wyróżnień w konkursie Bezpieczna Kopalnia. Kraków, 26 lutego 2014 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.