Górnictwo: Solidarność przedstawiła swoje stanowisko

fot: Jarosław Galusek/ARC

Zmniejszenie światowej produkcji węgla zahamowało spadek cen surowca na rynkach międzynarodowych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Górnicza Solidarność ponowiła sprzeciw wobec polityki przenoszenia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) kopalń posiadających złoża węgla. Związkowcy nie zgadzają się m.in. na przekazanie tam kopalni Krupiński. Chcą też systemowych rozwiązań umożliwiających rozwój górnictwa – podała w środę (23 listopada) w depeszy Polska Agencja Prasowa.

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność to największa, obok Związku Zawodowego Górników w Polsce, górnicza centrala związkowa. W poniedziałek podczas zamkniętego dla prasy spotkania obradowało Walne Zebranie Delegatów tej organizacji. W środę związek upublicznił trzy przyjęte podczas obrad stanowiska.

W pierwszym z nich związkowcy wyrazili sprzeciw wobec decyzji zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotyczącej przekazania do SRK kopalni Krupiński w Suszcu. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść 29 listopada, podczas walnego zgromadzenia JSW.

Według relacji zamieszczonej na stronie internetowej górniczej "S", podczas obrad, w których uczestniczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, doszło do "ostrej wymiany zdań na temat przyszłości kopalni Krupiński". Szef Solidarności w tej kopalni Mieczysław Kościuk przypomniał, że przed objęciem władzy rządzące dziś Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało ewentualną likwidację tylko tych zakładów górniczych, których złoża zostaną sczerpane.

"Kopalnia Krupiński ma złóż na kilkaset milionów ton, a 42 mln ton węgla jest już teraz w zasięgu ręki" - przekonywał cytowany w związkowej informacji przewodniczący. Związkowcy przekonywali, że wobec rosnących cen węgla, w dłuższym okresie czasu kopalnia ma szansę na dodatni wynik.

W przyjętym stanowisku delegacji górniczej "S" zaznaczyli, że brak ich zgody dotyczyć będzie wszelkich prób przekazywania SRK zakładów górniczych, których złoża nie zostaną sczerpane. Uruchamianie procesów likwidacyjnych kopalń wobec rosnących cen węgla i topniejących zapasów surowca uznano za "przedwczesne" i "nieuzasadnione".

Drugie przyjęte przez związkowców stanowisko jest apelem do właściciela Katowickiego Holdingu Węglowego o pilne podjęcie działań na rzecz uzdrowienia sytuacji tej zatrudniającej ponad 13 tys. osób spółki. Ponowiono sprzeciw wobec polityki przenoszenia do SRK kopalń posiadających złoża węgla.

Związkowcy zaapelowali również do rządu o wprowadzenie rozwiązań umożliwiających rozwój polskiego górnictwa. Chodzi m.in. o ograniczenie importu węgla z Rosji, opracowanie wieloletniej strategii funkcjonowania sektora paliwowo-energetycznego, spójnej z programem zrównoważonego rozwoju woj. śląskiego, oraz zmniejszenie lub całkowite zawieszenie obciążeń publiczno-prawnych wobec przedsiębiorstw górniczych.

Inne związkowe postulaty dotyczą renegocjacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej i wypracowania własnej polityki klimatycznej, uwzględniającej specyfikę polskiej gospodarki, a także wykorzystania środków unijnych na rzecz rozwoju czystych technologii węglowych czy produkcji paliw płynnych po zgazowaniu węgla na powierzchni.

Za potrzebne związkowcy uznali również określenie zapotrzebowania na węgiel kamienny w gospodarce narodowej oraz podjęcie działań zmierzających do eksportu węgla w obrębie UE i poza Unię. Wśród postulowanych rozwiązań jest ponadto promocja budowy małych elektrociepłowni na węgiel kamienny, poprawa parametrów jakościowych oferowanego węgla oraz promocja polskiego węgla, przy większej aktywności producentów w tym zakresie.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.