Górnictwo: rząd chce zbudować elektrownię przy Bogdance

fot: Maciej Dorosiński

Zgodnie z obowiązującym prawem, obudowa każdego szybu górniczego powinna zostać poddana kontroli stanu technicznego co najmniej raz na 5 lat

fot: Maciej Dorosiński

Chcemy zbudować pierwszą w Europie elektrownię w technologii tzw. czystego węgla przy kopalni Bogdanka - zapowiedział w czwartek (26 stycznia) minister energii Krzysztof Tchórzewski. W tym roku rząd planuje zakończenie restrukturyzacji polskiego górnictwa.

Szef Ministerstwa Energii podczas konferencji po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów zapowiedział też zakończenie do końca br. "organizacyjnie i finansowo" restrukturyzacji górnictwa, tak by w przyszłym roku zaczęło się ono rozwijać.

Tchórzewski, który od przejęcia władzy przez PiS miał za zadanie zorganizowanie od postaw nowego resortu - energii, przypomniał, że 31 lipca ub. roku ministerstwo było już całkowicie zorganizowane. Jego najważniejszym i najpilniejszym zadaniem była restrukturyzacja polskiego górnictwa. Jak zaznaczył, z końcem kwietnia ub. roku wystartowała Polska Grupa Górnicza, w tym czasie trwały negocjacje z Komisją Europejską ws. notyfikacji programu pomocowego dla branży.

- To było bardzo trudne, niektórzy twierdzili wręcz, że niemożliwe, ale program pomocowy został zaakceptowany przez KE - mówił.

Jego zdaniem owa akceptacja może świadczyć o tym, że Komisja "widzi i rozumie polską potrzebę funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego".

Jak podkreślał, PGG miała osiągnąć zysk z końcem kwietnia 2017 r., a osiągnęła go od października ub. roku - jej zysk za trzeci kwartał przekroczył 100 mln zł.

Jako przykład sukcesu restrukturyzacji górnictwa Tchórzewski podał przypadek Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która - jak mówił - była w tragicznej sytuacji i groziła jej upadłość.

Dzięki przyjętemu programowi restrukturyzacji spółka jest obecnie traktowana jako jedna z najbardziej "błyskotliwych firm na świecie". Dowodem na to jest - w opinii szefa resortu energii - fakt, że akcje JSW podrożały z 7,50 zł do nawet 80 zł w punkcie maksymalnym, by ustabilizować się na poziomie ponad 60 zł.

- Widać wyraźnie, że to nie kilkanaście, kilkadziesiąt, ale kilkaset procent wzrostu wartości - mówił.

Tchórzewski zapowiedział rozpoczęcie programu pilotażowego, w którym mieliby wziąć udział polscy uczeni, by zaprojektować i spełnić rolę tzw. inżyniera kontraktu, przy budowie elektrowni w technologii czystego węgla (zgazowania węgla).

Jak dodał, elektrownia taka miałaby powstać obok lubelskiej kopalni węgla kamiennego Bogdanka.

- W moim przekonaniu jest to program, który może się udać - powiedział Tchórzewski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.